Üniversite öğrencilerinde psikolojik sermaye algısı ile kariyer uyum yetenekleri arasındaki ilişkide proaktif kişiliğin aracı rolü
The mediating role of proactive personality in the relationship between psychological capital perception and career adaptability abilities in university students
  1. Tez No: 945989
  2. Yazar: SÜMEYYE SAĞANAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEGÜM SATICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma psikolojik sermaye algısı ile kariyer uyum yetenekleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak ve bu ilişkide proaktif kişiliğin aracı rolünü incelemek amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın örneklem grubunu Türkiye'de yaşamını sürdüren 18-26 yaş aralığındaki bireyler oluşturmaktadır. Araştırmaya 295 (%72) kadın ve 115 (%28) erkek olmak üzere toplam 410 kişi gönüllü katılım sağlamıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”,“Psikolojik Sermaye Algıları Ölçeği”,“Kariyer Uyum Yetenekleri Ölçeği”ve“Kısa Proaktif Kişilik Ölçeği”kullanılmıştır. Veriler IBM SPSS 25 paket programı ile analiz edilmiştir. Değişkenler arasındaki ilişkileri açıklamak amacıyla Pearson korelasyon analizi, Tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve bağımsız örneklem t testi analizleri yapılmış olup aracılık ilişkisini ortaya koymak için ise PROCESS makrosu (Model 4) kullanılmıştır Araştırma sonucunda kariyer uyum yeteneği düzeyinin; cinsiyet, travma yaşantısı geçirip geçirmeme, sosyoekonomik düzey algısı, çalışma deneyimi ve program tercih biçimine göre anlamlı bir farklılık göstermediği ortaya koyulmuştur. Bununla beraber, psikolojik sermaye algısı ile kariyer uyum yeteneği arasındaki ilişkide proaktif kişiliğin aracı rolü olduğu tespit edilmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmış; gelecek araştırmalar için araştırmacılara ve uygulayıcılara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the relationship between perceived psychological capital and career adaptability, and to investigate the mediating role of proactive personality in this relationship. The sample consisted of individuals aged between 18 and 26 residing in Turkey. A total of 410 participants voluntarily took part in the study, including 295 women (72%) and 115 men (28%). Data were collected using the“Personal Information Form”developed by the researcher, the“Psychological Capital Perception Scale,”the“Career Adapt-Abilities Scale,”and the“Short Proactive Personality Scale.”Data analyses were carried out using IBM SPSS 25. To examine the relationships among the variables, Pearson correlation analysis, one-way analysis of variance (ANOVA), and independent samples t-test were employed. The mediating effect was tested using the PROCESS macro (Model 4). The results revealed that career adaptability levels did not significantly differ based on gender, traumatic experiences, perceived socioeconomic status, work experience, or program preference. However, it was found that proactive personality played a mediating role in the relationship between psychological capital perception and career adaptability. The findings were discussed considering the relevant literature, and suggestions were provided for future research and practical applications.