Ortaokul öğretmenlerinin 21.yüzyıl öğretmen becerileri ile teknoloji okuryazarlık becerileri arasındaki ilişki
The relationship between 21 st century teacher skills and technology literacy skills of secondary school teachers
  1. Tez No: 945991
  2. Yazar: ELANUR DUMLU
  3. Danışmanlar: PROF. ADNAN TAŞGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, ortaokul öğretmenlerinin 21. yüzyıl öğretmen becerileri ile teknoloji okuryazarlık becerilerine ne derece sahip olduklarını ortaya çıkartmak ve söz konusu becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesidir.Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Bağcılar ilçesinde yer alan resmi okullarda görev yapan ortaokul öğretmenleri oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak“21. Yüzyıl Öğreten Becerileri Kullanım Ölçeği”ile“21. Yüzyıl Teknoloji Okuryazarlık Beceri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere normallik testi uygulanmıştır. Verilerin analizinde Mann-Whitney U, Kruskal Wallis testlerinden ve Spearman Korelasyon Analizi'nden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the extent to which secondary school teachers possess 21st-century teacher skills and technology literacy skills, and to examine the relationship between these two sets of competencies.This study employed a correlational survey design, which is a quantitative research method. The study sample consisted of secondary school teachers working in public schools in the Bağcılar district of Istanbul. Data were collected using the“21st Century Teaching Skills Usage Scale”and the“21st Century Technology Literacy Skills Scale”. The normality of the data was assessed using appropriate statistical tests. For data analysis, the Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, and Spearman Correlation Analysis were utilized.