Mutluluk ve mutluluğu etkileyen sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel faktörler: Bayburt Üniversitesi öğrencileri örneği
Happiness and socio-economic and socio-cultural factors affecting happiness: The example of Bayburt University
- Tez No: 946007
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ BEŞİRLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 220
Özet
Bu çalışmanın konusunu toplumsal boyutuyla mutluluk duygusu oluşturmaktadır. Temel duygulardan biri olan mutluluğun kültür ile olan ilişkisine odaklanılan bu çalışmada mutluluk üzerinde etkili olan sosyo-ekonomik ve sosyo-kültürel faktörlerin ortaya konulması amaçlanmaktadır. Karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen ile tasarlanan araştırmada öncelikle nicel yöntemleri kullanarak elde edilen veriler analiz edilmiş; sonrasında ise nicel verileri derinlemesine açıklamak için nitel bir çalışma yürütülmüştür. Nicel aşama ile mutluluk duygusunu etkileyen sosyo-kültürel ve sosyo-ekonomik faktörlerin neler olduğu belirlenmiş; nitel aşama ile de bu faktörlerin mutluluğu nasıl ve ne şekilde etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılı bahar döneminde Bayburt Üniversitesi'nde öğrenim gören ön lisans ve lisans öğrencileri ile gerçekleştirilen araştırmanın nicel boyutunda tarama yöntemi ile 942 katılımcıdan, nitel boyutunda ise görüşme tekniğiyle 16 katılımcıdan veriler toplanmıştır. Çalışmanın öne çıkan bulguları arasında kültürel değerlerine bağlı yaşayan bireylerin mutluluk seviyelerinin diğerlerine göre daha fazla olduğu, ekonomik durumu daha iyi olan bireylerin olmayanlara göre daha mutluluk seviyelerinin daha fazla olduğu yer almaktadır. Kültürel değerlere bağlılığın ve ekonomik durumun yanı sıra dini tutum ve sosyal ilişkilerin de mutluluğu etkileyen faktörler arasında bulunduğu sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the feeling of happiness with its social dimension. Focusing on the relationship between happiness, one of the basic emotions, and culture, this study aims to reveal the socio-economic and socio-cultural factors that affect happiness. In the research designed with an explanatory sequential design from mixed research methods, the data obtained using quantitative methods were first analyzed; then, a qualitative study was conducted to explain the quantitative data in depth. The quantitative stage determined the socio-cultural and socio-economic factors that affect the feeling of happiness; and the qualitative stage tried to reveal how and in what way these factors affect happiness. In the research conducted with associate and undergraduate students studying at Bayburt University in the spring semester of the 2022-2023 Academic Year, data were collected from 942 participants with the screening method in the quantitative dimension and from 16 participants with the interview technique in the qualitative dimension. The prominent findings of the study include that the happiness levels of individuals who live according to their cultural values are higher than others, and that individuals with better economic situations have higher happiness levels than those who do not. It has been concluded that religious attitudes and social relations, as well as commitment to cultural values and economic status, are among the factors affecting happiness.