Dijital platformlarda kadınların film izleme deneyimleri üzerine bir saha çalışması: Netflix örneği
A field study on women's experiences of watching movies on digital platforms: The Netflix example
- Tez No: 946008
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDAN ÖZSOY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Medya Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Netflix kullanan öğrenci, ev hanımı ve çalışan kadın seyircilerin Netflix kullanım ve seyir pratiklerine odaklanan bu çalışma, kadınların bireysel film izleme deneyimlerini bir saha çalışmasıyla araştırırken aynı zamanda toplumsal, teknolojik ve sosyo-kültürel gelişmelerin kadın izleyiciler üzerindeki etkisi bağlamında kadınların kullanım pratikleri, doyum ve hazlarını anlamaya yönelik bir analiz yapmayı amaçlamaktadır. Bu bağlamda farklı yaş ve meslek gruplarından dijital platform izleyicisi ve kullanıcısı kadınların Netflix'te hangi motivasyonlarla hangi içerikleri izledikleri, kullanım ve seyir deneyimleri sonucunda nasıl bir doyuma ulaştıkları araştırmanın sorusunu oluşturmaktadır. Netflix kullanıcısı olan kadınların film izleme deneyimleri sürecinde kadınlık konumlarını ve kimliklerini sorgulayıcı bir tutum geliştirip geliştirmedikleri sorunsalı da çalışmanın odakları arasındadır. Aynı zamanda görüşmecilerin Netflix'te izledikleri içeriklerde kadın karakterlerin nasıl konumlandırıldığı ve kadın görüşmeciler tarafından bunun nasıl alımlandığı ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Bu doğrultuda amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen farklı yaş ve meslek gruplarından Karabük ilinde yaşayan 20 kadın görüşmeciyle yarı yapılandırılmış yüz yüze derinlemesine görüşmeler yapılarak nitel veriler toplanmıştır. Toplanan veriler ışığında ilk olarak betimsel analiz yöntemiyle kadınların dijital platformlardaki deneyimlerine dair bulgular analiz edilmiştir. Daha sonra Kullanımlar ve Doyumlar Yaklaşımı bağlamında Katz, Haas, Gurevitch'in ortaya koymuş oldukları beş ihtiyaç kategorisi olan; bilişsel ihtiyaçlar, duygusal ihtiyaçlar, kişisel bütünleştirme ihtiyaçları, toplumsal bütünleşme ihtiyaçları, kaçış ve uzaklaşma ihtiyaçları kategorileri altında görüşme verileri analiz edilmiş, Netflix üyesi olan kadın görüşmecilerin kullanım pratikleri ve seyir deneyimleri esnasında beş ihtiyaçtaki doyumlara ulaştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The study focuses on the Netflix usage and watching practice of students, housewife and working women who are using Netflix. While investigating the individual film watching of women through a field study, it also aims to develop an analysis that examines the usage practices, satisfactions, and pleasures of women. This is conducted withing the framework of understanding the impact of socio-cultural, social, and technological developments on women. In this context, the research question being explored is what motivations drive women from different age and Professional groups to watch specific videos on Netflix, and the types of satisfaction they derive from their usage. The research also aims to investigate if women, who use Netflix, adopt a critical perspective on their femininity and sense of self during their film-viewing experiences. At the same time, it was revealed how female characters were positioned in the content the interviewees watched on Netflix and how this was perceived by the female interviewees. In this context, qualitative data were gathered through semi-structured, in-depth face to face interviews with 20 female participants who lives in Karabük, selected based on a purposeful sampling method that accounted for variations in age and professions. In the light of collected findings, the experiences of women on digital platforms were analysed using the descriptive analysis method. Subsequently, within the framework of the Uses and Gratifications Approach, the interview data were analysed according the five need categories proposed by Katz, Haas, and Gurevitch: cognitive needs, emotional needs, personal integration needs, social integration needs, escape and integration needs. And, it was observed that female interviewees derived satisfaction across five needs categories during their Netflix usage and viewing experiences and seen that they can question their feminine position at times.