Türkçe F klavye öğretiminde etkili yöntemler ve öğrenci deneyimlerinin incelenmesi
Effective methods in Turkish F keyboard instruction and an examination of student experiences
- Tez No: 946012
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Türkçe F klavye öğretiminde kullanılan etkili yöntemlerin neler olduğunu belirlemek ve meslek lisesinde okuyan öğrencilerin Türkçe F klavye deneyimlerini incelemektir. Yöntem: Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın katılımcıları İstanbul ilinde 3 farklı mesleki ve teknik Anadolu lisesinde okuyan 250 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplama aracı olarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu kullanılmıştır. Verilerin analizinde betimsel analiz tekniği tercih edilmiştir. Bulgular: Araştırmadan elde edilen bulgulara göre öğrencilerin önemli bir bölümü liseye başlamadan önce Q klavye kullandıklarını ancak meslek lisesine başladıktan sonra Klavye Teknikleri dersi ile birlikte Türkçe F klavyeye geçiş sağladıklarını belirtmişlerdir. Özellikle eğitim sürecinde m5bilisim.com ve buroyonetimi.com gibi çevrim içi platformların sıklıkla kullanıldığı görülmüştür. Öğrencilerin büyük bir çoğunluğu klavyeye bakmadan on parmak yazma becerisini kazanmanın kendileri için önemli bir hedef olduğunu belirtmişlerdir. Ayrıca F klavyeyi aktif olarak sosyal medya/iletişim, ödev ve proje hazırlama gibi günlük akademik ve sosyal ihtiyaçları için kullandıklarını belirtmişlerdir. Sonuçlar: Meslek liselerinde verilen klavye teknikleri dersi, Türkçe F klavyenin yaygınlaşması ve doğru kullanım alışkanlıklarının kazandırılması açısından büyük önem taşımaktadır. Eğitimin erken yaşlara yayılması, çevrim içi desteklerin artırılması ve motivasyon unsurlarının güçlendirilmesi ile öğrencilerin Türkçe F klavye becerilerini daha hızlı ve kalıcı bir şekilde geliştirmeleri mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study is to identify effective methods used in Turkish F keyboard instruction and to examine the experiences of vocational high school students with the Turkish F keyboard. Method: This research employed the descriptive survey model, a quantitative research method. The participants of the study consisted of 250 students from three different vocational and technical Anatolian high schools in Istanbul. A questionnaire form developed by the researcher was used as the data collection tool. Descriptive analysis techniques were employed in the analysis of the data. Findings: According to the findings obtained from the research, a significant number of students reported that they used the Q keyboard before starting high school, but switched to the Turkish F keyboard after beginning their vocational high school education through the Keyboard Techniques course. It was observed that online platforms such as m5bilisim.com and buroyonetimi.com were frequently used during the learning process. The majority of students stated that being able to type with ten fingers without looking at the keyboard was an important goal for them. They also reported actively using the F keyboard for daily academic and social needs such as communication via social media and preparing homework and projects. Conclusions: The Keyboard Techniques course offered in vocational high schools plays a significant role in popularizing the Turkish F keyboard and instilling proper usage habits. Expanding instruction to earlier ages, increasing online support, and strengthening motivational factors can enable students to develop their Turkish F keyboard skills more quickly and permanently.