Vardiyalı ve vardiyasız çalışma ile sessiz istifa arasındaki ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracılık rolü
The mediating role of perceived organizational support in the relationship between shift and non-shift work and quiet quitting
  1. Tez No: 946015
  2. Yazar: EFE CENK AKIN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SELVER KURTULDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Sessiz istifa, çalışanların yalnızca görev tanımlarıyla sınırlı kalarak inisiyatif almadıkları ve işe duygusal bağlılık göstermedikleri bir tutumdur. Algılanan örgütsel destek ise, çalışanların örgütün kendilerine değer verdiği ve refahlarını önemsediğine dair geliştirdikleri algıyı ifade etmektedir. Araştırmalar, algılanan örgütsel desteğin sessiz istifa ile negatif ilişkili olduğunu ayrıca vardiyalı çalışanların sessiz istifa eğilimlerinin vardiyasızlara kıyasla daha yüksek olduğunu göstermektedir. Sessiz istifanın olumsuz sonuçları düşünüldüğünde, çalışanların sessiz istifa eğilimlerinin azaltılması önem arz etmektedir. Bu bağlamda, araştırmanın temel amacı, vardiyalı ve vardiyasız çalışmanın sessiz istifa eğilimleri üzerindeki etkisini incelemek ve bu ilişkide algılanan örgütsel desteğin aracı rolünü test etmektir. Bu amaç doğrultusunda nicel bir araştırma yürütülmüş, vardiyalı (n = 198) ve vardiyasız (n = 134) olmak üzere toplam 332 kamu çalışanından veri toplanmıştır. Katılımcılara Sessiz İstifa Ölçeği ve Algılanan Örgütsel Destek Ölçeği uygulanmış; veriler SPSS 26.0 programı ve PROCESS Macro (Model 4) kullanılarak analiz edilmiştir. Aracılık analizine ilişkin bulgular, vardiyalı ve vardiyasız çalışmanın sessiz istifa üzerindeki etkisinde algılanan örgütsel desteğin anlamlı bir aracı rol oynadığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Quiet quitting is an attitude in which employees limit themselves only to their job descriptions, do not take initiative, and do not show emotional commitment to their work. Perceived organizational support refers to the perception developed by employees that the organization values them and cares about their well-being. Research shows that perceived organizational support is negatively related to quiet quitting, and that shift workers have higher levels of quiet quitting tendencies compared to non-shift workers. Considering the negative consequences of quiet quitting it is important to reduce employees' tendency to quite quitting. In this context, the main purpose of the study is to examine the effect of shift and non-shift work on quiet quitting tendencies and to test the mediating role of perceived organizational support in this relationship. For this purpose, a quantitative study was conducted, and data were collected from a total of 332 public employees, including shift workers (n = 198) and non-shift workers (n = 134). Participants completed the Quiet Quitting Scale and the Perceived Organizational Support Scale; data were analyzed using SPSS 26.0 and the PROCESS Macro (Model 4). The findings of the mediation analysis revealed that perceived organizational support plays a significant mediating role in the effect of shift and non-shift work on quiet quitting.