Fen bilgisi öğretmen adaylarının yapay zeka hakkındaki algıları ve bilişsel yapıları
Pre-service science teachers' perceptions and cognitive structures about artificial intelligence
  1. Tez No: 946019
  2. Yazar: DİLARA AŞÇI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NAİL İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının“yapay zeka”(YZ) ve“yapay zeka araçları”kavramlarına yönelik bilişsel yapılarını ve metaforik algılarını ortaya koymak, öğretmen adaylarının YZ araçları kullanarak ders materyalleri geliştirme durumlarını incelemektir. Çalışma, nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseninde yürütülmüştür. Uygulama sürecinde fen bilgisi öğretmen adayları YZ araçlarını kullanarak Fen Bilimleri dersi 6. sınıf 'Maddenin Ayırt Edici Özellikleri' ünitesine yönelik öğretim materyalleri geliştirmişlerdir. Çalışma grubunu“Fen Öğretiminde Materyal Tasarımı”dersine devam etmekte olan toplam 30 fen bilgisi öğretmen adayı oluşturmaktadır. Nitel veriler“kelime ilişkilendirme testleri”(KİT),“metaforik algı formu”(MAF) ve“görüşme formu”ile elde edilmiştir. Çalışmada elde edilen nitel veriler, betimsel analiz ve içerik analizi ile incelenip bulgular elde edilmiştir. KİT'in kullanımıyla öğretmen adaylarının“yapay zeka”ve“yapay zeka araçları”kelimeleri ile ilişkili bilişsel yapıları incelenmiştir. Sonuç olarak öğretmen adaylarının YZ araçlarını kullanarak ders materyalleri geliştirmesi sonrasında onların YZ ve araçları ile ilişkilendirdikleri kelimelerin çeşitliliğinde artış olmuştur. Fen bilgisi öğretmen adaylarının eğitimde yapay zekaya yönelik metaforik algıları 'eğitim ve öğretim', 'bilgi kaynakları', 'bilim ve teknoloji', 'destek ve yardımcı unsurlar' ve 'rehberlik ve yol gösterme' boyutlarında sınıflandırılmıştır. YZ araçları ile uygulamalar gerçekleştiren öğretmen adayları; YZ araçlarıyla ders planı, sunum, video, ölçme değerlendirme ve ders süreci hazırlanmasına yönelik daha çok olumlu görüşler bildirmişlerdir. YZ araçlarıyla geliştirilen öğretim materyallerinin fen derslerinde uygun olarak kullanılabilmesi için gözden geçirilmesi ve düzenlenmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal the cognitive structures and metaphorical perceptions of pre-service science teachers about the concepts of artificial intelligence (AI) and artificial intelligence tools, and to examine the situation of pre-service teachers developing course materials using AI tools. The study was carried out with a case study designs for the qualitative research method. In the intervention process, pre-service science teachers developed course materials for the 6th grade 'Distinctive Properties of Matter' unit of the Science course by using AI tools. The study group consists of a total of 30 pre-service science teachers who are attending the“Material Design in Science Teaching”course in the science teaching undergraduate program. The qualitatively collected data were obtained by“word association tests”(WAT),“metaphorical perception form”(MPF) and“interview form”. The qualitative data obtained in the study were examined by descriptive analysis and content analysis. With the use of WAT, cognitive structures were examined using the words 'artificial intelligence' and 'artificial intelligence tools'. As a result, after pre-service teachers developed course materials using AI tools, there was an increase in the variety of words they associated with AI and its tools. The metaphorical perceptions of pre-service science teachers towards artificial intelligence in education were classified as 'education and teaching', 'information resources', 'science and technology', 'support and help elements' and 'guidance and mentoring'. Pre-service science teachers who perform applications with AI tools; They expressed more positive opinions about the preparation of lesson plans, presentations, videos, assessment and evaluation and course processes with AI tools. Teaching materials developed with AI tools need to be reviewed and organized in order to be used appropriately in science course.