Dil, iletişim ve insan: Vaz' ilminin temel konuları
Language, communication, and humanity: Core topics in the science of vad'
- Tez No: 946021
- Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR DAŞKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Lafzın mana karşısına tayin ve tahsis edilmesi şeklinde tanımlanan vaz' ilmi, iletişim türleri içerisinde sözlü iletişimile alakalıdır. Ne var ki vaz' ameliyesi sadece sözlü iletişimle alakalı değildir. En etkili iletişim olan sözlü iletişimde kullanılan lafızlar irade sahibi bir unsur tarafından manalara tahsis edilmiştir. İrade sahibi bu unsur İslâm âlimlerine göre farklı anlaşılmıştır. Bir grup dillerin tevkifî olarak yaratıcı tarafından insanoğluna verildiğini savunmuştur. Diğer bir grup ise ıstılahî olarak insan uzlaşısı neticesinde meydana geldiğini savunmuştur. Her iki grubun delilleri güçlü olmasına rağmen ispat için yeterli değildir. İslâm âlimlerinin vaz' kavramına yükledikleri mana farklıdır. Bu sebeple bir gruba göre hakikat manada vaz' ameliyesinin gerçekleştiği gibi mecaz ve kinaye türü lafızlarda da vaz' ameliyesi gerçekleşir. Diğer gruba göre ise vaz' ameliyesi sadece hakikat türü lafızlarda söz konusudur. Vaz' âlimleri vaz' ilmini vâzı', mevzû, mevzû leh, delalet ve medlûl olmak üzere beş kısımda ele almaktadır. Vaz' ameliyesinin gerçekleşmesiyle birlikte iletişimde kullanılmak üzere lafızlar mütekellimin isti'maline sunulur. İsti'mal edilen lafzın anlaşılması ise muhatapla alakalıdır. Muhatap iletilen mesajı yorumlayarak mütekellimin muradını anlamaya çapa sarf eder. Böylece haml ameliyesi gerçekleşmiş olur. Vaz' ameliyesi vâzı'nın, isti'mal ameliyesi mütekellimin, haml ameliyesi ise muhatabın vasfıdır.
Özet (Çeviri)
The science of vaḍʿ, defined as the assignment and allocation of a word to its meaning, is related to verbal communication within interaction. However, the act of vaḍʿ is not solely related to verbal communication. In verbal communication, the most effective form of communication, the words used are assigned to meanings by a volitional agent. This volitional agent has been understood differently by Islamic scholars. One group has argued that languages were given to humankind by the Creator in a tawqīfī (divinely inspired) manner. Another group has argued that they arose as a result of human consensus (iṣṭilāḥī). Although the evidence for both groups is strong, it is not sufficient for definitive proof. According to the other group, however, the act of vaḍʿ is only relevant for words of a literal nature. Scholars of vaḍʿ examine the science of vaḍʿ in five parts: the assigner (vāḍiʿ), the assigned (mavḍūʿ), that to which it is assigned (mavḍūʿ lah), indication (dalālah), and the indicated (madlūl). With the realization of the act of vaḍʿ, words are presented for the speaker's (mutakallim) use in communication. The understanding of the word used is related to the addressee (mukhāṭab). The addressee strives to understand the speaker's intention by interpreting the conveyed message. Thus, the act of ḥaml (interpretation/carrying the meaning) takes place. The act of vaḍʿ is a characteristic of the assigner (vāḍiʿ), the act of istiʿmāl (usage) is a characteristic of the speaker (mutakallim), and the act of ḥaml is characteristic of the addressee (mukhāṭab).