Weyl yarı-simetrik trans-sasakian yarı finsler manifoldları
Weyl semi-symmetric trans-sasakian indefinite finsler manifolds
- Tez No: 946022
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FUNDA SAĞLAMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Weyl Yarı-Simetrik Trans-Sasakian Yarı Finsler Manifoldları, farklı geometri türlerinin birleşiminden oluşan karmaşık ve ileri düzey bir yapıyı ifade eder. Bu tür manifoldlar, metrik yapılar ve simetri özelliklerinin daha derin incelenmesi için kullanılır. Matematiksel ve fiziksel teorilerde, özellikle alan teorileri, genel görelilik ve kuantum teorisi gibi konularda uygulanabilir. Bu konunun anlaşılması için genellikle diferansiyel geometri, Riemannian geometri ve Finsler geometri gibi temel konularda ileri düzey bilgi gereklidir.
Özet (Çeviri)
Weyl Yarı-Simetrik Trans-Sasakian Yarı Finsler Manifolds represent a complex and advanced structure formed by the combination of different types of geometry. These manifolds are used for the deeper study of metric structures and symmetry properties. They can be applied in mathematical and physical theories, particularly in areas such as field theories, general relativity, and quantum theory. Understanding this topic generally requires advanced knowledge in fundamental areas such as differential geometry, Riemannian geometry, and Finsler geometry.