Banka kredi kartlarının hukuki niteliği ve ek kart
The Legal characteristic of bank credit card agreements and additional cads
  1. Tez No: 94605
  2. Yazar: DERYA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MEHMET ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
ÖZET Tezimizin konusunu“Banka Kredi Kartı Sözleşmelerinin Hukuki Niteliği ve Ek Kart”oluşturmaktadır. Kredi kartı sistemi birden fazla sözleşme ilişkisini içinde barındırmaktadır. Buna göre ilk sözleşme banka ile ticari işletme arasında imzalanmaktadır. Bu sözleşme ile üye işyeri kendisinden mal veya hizmet almaya gelen banka kart hamilinden nakit talep etmekten vazgeçmekte; buna karşılık banka ise kendisine sunulan harcama belgesinin bedelini üye işyerine ödemektedir. Söz konusu sözleşmenin hukuki niteliği bizimde katıldığunız baskın görüşe göre“tam üçüncü kişi lehine akittir”. Sistemin ikinci adımı banka ile kart hamili arasında imzalanan sözleşmedir. Bu sözleşme ile hamil, üye Eyerlerinden nakit ödemeksizin mal veya hizmet alabilmektedir. Taraflar arasındaki bu sözleşmenin hukuki niteliği ise B.K. m. 386/11 gereğince bir“vekâlet sözleşmesi”dir. Sistemi tamamlayan son adım ise hamil ile ticari işletme arasındaki mal veya hizmet alımıdır. Bu sözleşme, para borcu doğuran (ivazlı) bir sözleşme olduğu sürece; edimin türüne göre bir borçlar hukuku sözleşmesi ya da isimsiz bir akit olabilir. Kredi kartları sadece ad ve hesaba düzenlenen hamiller tarafından kullanılabilme özelliğine sahiptirler. Bir üçüncü kişinin kartı hamil yerine kuUanabilmesinin istisnası kendini“ek kart”ta göstermektedir. Ek kartlar bir ailenin 197fertlerine düzenlenebileceği gibi bir firmanın çalışanlarına da düzenlenebilmektedir. Ek kartın düzenlenmesi asıl kart hamilinin bankadan talebine dayandığından; ek kartın hukuki niteliği B.K.m. 389 göre vekâletin icrası anlamında bir talimat vermektir. Bu başlıklar altında yaptığımız çalışmamız içinde ayrıca her sözleşme ilişkisi için tarafların hak ve borçları, kredi kartı sözleşmelerinde kefalet gibi meseleler ile uygulamadan doğan sorunlara da değinilmiştir. Ayrıca çalışmamızın sonunda kredi kartı sistemini anlatan şemalar, sözleşme örnekleri ve istatistik! bilgilere de yer almaktadır. 198
Özet (Çeviri)
SUMMARY The subject of our thesis is“The Legal characteristic of Bank Credit Card Agreements and Additional Cards”. The credit card system consists more than one agreement relation in it. Therefore, the first agreement is signed by and between the bank and the commercial enterprise. By this agreement the member enterprise is giving up the cash requirement from the bank credit card owner who comes to take goods or service from him; on the other hand the bank pays the amounts of the sales drafts to the member enterprise. According to the dominant view and to us, the mentioned agreement's legal characteristic is“third party beneficiary contract”. The second step of the system is the agreement signed by and between the card owner and the bank. By this agreement the card owner is able to purchase goods or services from the member enterprises without paying cash. The legal characteristic of this agreement is“proxy contract”according to Law of Obligations, Item 386/n. The last step of the system is the purchase between the card owner and the trade enterprise. According to the type of the action this agreement can be a law of“obligations agreement”or an“innominate agreement”as long as it is a lucrative agreement. The credit cards have a characteristic of being used by users arranged only with names and accounts. The exception of being used by a third party is only valid 199with,“additional card”. The additional cards can be arranged both to other family members and to workers of a company. As the arrangement of the additional card is based only the application of the card owner to the bank; this card's legal characteristic is an instruction for the carrying out of proxy according to Law of Obligations, Item 389. Additional to the above, we have also referred to the rights and debts of the parties in all agreements, the suretyship in the credit card agreements and to the problems occur from the applications. We also have added some agreement examples, statistical information and schemes that explain the credit card system to the end of our thesis. 200