2000-2024 yılları arası etkili okul konusunda yapılan araştırmaların sistematik analizi
A systematic review of studies on effective schools between 2000 and 2024
  1. Tez No: 946057
  2. Yazar: SATI ODABAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN ASLANARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu tezin amacı etkili okul konusunda 2000-2024 yılları arası ulusal ve uluslararası alanda yayınlanan tez ve makaleleri sistematik analiz yöntemiyle incelemektir. İncelenen bu tez ve makalelere ulusal ve uluslararası veri tabanlarından ulaşılmıştır. Bu çalışmalar amaç, yıl, örneklem, yöntem, eğitim kademeleri, düzeyleri, sonuç ve önerilerine göre sistematik analize tabi tutulmuştur. Sonuç olarak hem ulusal hem uluslararası alanda yapılan çalışmalarda en çok kullanılan kavram olarak liderlik ön plana çıkmaktadır. Tezlerin büyük çoğunluğunda nitel yöntem kullanılmıştır. Makalelerde örneklem grubu olarak çoğunlukla öğretmenlerle çalışılmıştır. Hem makale hem tez sayılarında son 10 yılda dikkat çekici bir artış gözlenmiştir. Uluslararası yayınlanan makalelerde en çok etkili okul ortamından bahsedilmiştir. 2000 yılından günümüze kadar yapılan ulaşılabilir olan bütün araştırmalar teze veri sağlamıştır. Söz konusu bu tez ve makalelerin incelenerek analizinin yapılmasının alanyazına katkı sağlayacağına inanılmaktadır. Gelecekte bu alanda çalışma yapacak araştırmacılar, etkili okul konusundaki çalışmalara bu tezde derli toplu bir biçimde ulaşabileceklerdir. Birçok araştırmacı yaptığı çalışmalarda etkili okulun farklı özellikleri üzerine yoğunlaşmış ve farklı boyutlarına değinmiştir. Etkili okul ile ilgili birçok tez ve makale yazılmasına karşın tam olarak ortak bir tanım yapılamamıştır. En yaygın olarak etkili okul için, hedeflerine ulaşabilmiş okuldur şeklinde tanım yapılabilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to systematically analyze theses and articles published at national and international levels on the concept of effective schools between 2000 and 2024. The studies analyzed were accessed through national and international databases. These works were subjected to systematic analysis based on their purpose, publication year, sample, methodology, educational levels, findings, and Recommendations. As a result, leadership has emerged as the most frequently emphasized concept in both national and international studies. The majority of the theses employed qualitative research methods, while the articles primarily focused on teachers as the sample group. A notable increase in the number of both theses and articles has been observed over the last decade. In internationally published articles, the concept of an effective school environment has been most frequently discussed. All accessible studies conducted since 2000 were included as data sources for this thesis. It is believed that the examination and analysis of these theses and articles will contribute significantly to the literature. Many researchers have focused on different characteristics of effective schools and addressed various dimensions of the concept. Despite the large number of theses and articles written on effective schools, a common and unified definition has yet to be established. However, the most commonly accepted definition describes an effective school as one that is able to achieve its goals.