Höyüklerdeki toprak mimari kalıntılara yönelik konservasyon uygulamaları
Conservation practices for earthen architectural remains in mounds
- Tez No: 946122
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OLCAY ZENGİN KOŞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu tez çalışması, höyüklerde yer alan toprak mimari kalıntıların korunmasına yönelik konservasyon uygulamalarını incelemeyi amaçlamaktadır. Anadolu'nun çok katmanlı yerleşim dokusunun en önemli temsilcileri arasında yer alan höyükler, farklı dönemlere ait mimari ve kültürel izleri barındırmaları açısından büyük bir arkeolojik ve kültürel değer taşımaktadır. Ancak bu yapılar, özellikle toprak esaslı malzeme kullanımı nedeniyle, çevresel ve insan kaynaklı etkenlere karşı oldukça hassas bir yapıdadır. Bu bağlamda, höyüklerdeki mimari kalıntıların korunması, kültürel sürekliliğin sağlanması açısından hayati öneme sahiptir. Çalışmada öncelikle konservasyonun tanımı, tarihsel gelişimi, uluslararası ilke ve sözleşmeler çerçevesinde kuramsal temeli ortaya konmuş; konservasyon ve restorasyon kavramları arasındaki farklar açıklanmıştır. Türkiye'de arkeolojik mirasın korunmasına yönelik yasal düzenlemelerin gelişimi ve bu kapsamda höyüklerin korunmasındaki yeri değerlendirilmiştir. Ayrıca, toprak mimarinin bileşenleri, yapı teknikleri ve konservasyon yöntemleri ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Bu konservasyon yöntemlerine ilişkin Türkiye'den çeşitli örnekler verilmiştir. Sonuç olarak, höyüklerde gerçekleştirilen konservasyon uygulamalarının, yalnızca fiziksel müdahale ile sınırlı kalmayıp, uzun vadeli planlama, yerel malzeme uyumu, belgelenme ve sürdürülebilirlik ilkeleri çerçevesinde ele alınması gerektiği vurgulanmıştır. Bu çalışma, arkeolojik alanların korunmasında disiplinler arası bir yaklaşımın önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine conservation practices for the protection of earthen architectural remains in mounds. Mounds, which are among the most important representatives of the multi-layered settlement texture of Anatolia, have great archaeological and cultural value in terms of containing architectural and cultural traces from different periods. However, these structures are quite sensitive to environmental and anthropogenic factors, especially due to the use of earth-based materials. In this context, the protection of architectural remains in mounds is of vital importance in terms of ensuring cultural continuity. In the study, first of all, the definition of conservation, its historical development, and its theoretical basis within the framework of international principles and agreements are presented; the differences between the concepts of conservation and restoration are explained. The development of legal regulations for the protection of archaeological heritage in Turkey and their place in the protection of mounds within this scope are evaluated. In addition, the components of earthen architecture, construction techniques and conservation methods are discussed in detail. Various examples from Turkey are given regarding these conservation methods. As a result, it was emphasized that conservation practices carried out in mounds should not be limited to physical intervention only, but should be addressed within the framework of long-term planning, local material adaptation, documentation and sustainability principles. This study reveals the importance of an interdisciplinary approach in the protection of archaeological sites.