Doğa konusu üzerine görsel algılama biçimleri bağlamında sembolik imge yorumlamaları
Symbolic image interpretations in the context of visual perceptionson the subject of nature
  1. Tez No: 946123
  2. Yazar: NİHAT LEVENT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FAHRETTİN GEÇEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Nitel araştırma yöntemiyle yapılan bu araştırmada, doğa temasının sanatçılar tarafından nasıl algılandığı ve sembolik imgeler aracılığıyla nasıl ifade edildiği, insan psikolojisi üzerinde nasıl etkiler bıraktığı incelenmiştir. Farklı dönemlerden sanatçıların eserleri araştırma kapsamında ele alınmış, araştırmacının yaptığı çalışmalar betimsel resim analiz yöntemiyle değerlendirilmiş, görsel algı, psikolojik görme ve sembolik imge gibi kavramlar ile kavramsal çerçeve oluşturmuştur. Sanatçıların teknikleri, renk seçimleri ve kompozisyon anlayışları ayrıntılı biçimde analiz edilerek, sembollerin bilinçaltıyla ilişkisi ve psikolojik anlamları araştırılmıştır. Dönemler arası karşılaştırmalarla doğa temsillerindeki değişimler ve bu değişimlerin tarihsel, kültürel ve bireysel nedenleri ortaya konmuştur. Sanatçıların doğayı yalnızca estetik bir tema olarak değil, aynı zamanda duygularını, düşüncelerini ve hayallerini yansıttıkları bir anlatım aracı olarak kullandıkları tespit edilmiştir. Bu doğrultuda, doğa temsillerinin sanatçının iç dünyasının ve içinde bulunduğu dönemin ruhunun bir yansıması olduğu anlaşılmıştır. Araştırmada, doğa konusu görsel algı biçimleri ve psikolojik görme kavramları bağlamında ele alınmış, manzara resmindeki temsilleri üzerinden değerlendirilmiştir. Kısacası, sanatçıların doğaya yükledikleri anlamların sembolik imgelerle birleşerek bireysel, toplumsal ve estetik düzeyde farklı katmanlar oluşturduğu, sanatın ve doğanın kesişiminde sanatçının içsel ve sosyal yolculuğunun anlamlı bir şekilde ortaya çıktığı görülmüştür. Araştırma kapsamında araştırmacı tarafından yapılan 12 adet tuval üzerine yağlı boya çalışması araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the research conducted with the qualitative research method, it was examined how the theme of nature is perceived by artists and how it is expressed through symbolic images, how it affects human psychology. The works of artists from different periods were considered within the scope of the research, the works of the researcher were evaluated by descriptive painting analysis method, visual perception, psychological vision and symbolic image formed a theoretical framework with concepts such as. By analyzing the artists' techniques, color choices and composition concepts in detail, the relationship of symbols with the subconscious and their psychological meanings were investigated. Through Decadal comparisons, the changes in nature representations and the historical, cultural and individual reasons for these changes have been revealed. It has been found that artists use nature not only as an aesthetic theme, but also as a means of expression through which they reflect their feelings, thoughts and dreams. In this direction, it has been understood that the nature representations are a reflection of the artist's inner world and the spirit of the period he is in. In the research, the subject of nature was considered in the context of visual perception forms and psychological vision concepts, it was evaluated through its representations in landscape painting. As a result, it has been seen that the meanings that artists attach to nature combine with symbolic images to form different layers at the individual, social and aesthetic levels, the artist's inner and social journey emerges in a meaningful way at the intersection of art and nature.