Kombine spinal epidural anestezi ile total diz protezi operasyonu olacak hastaların preoperatif bilgilendirilmesinin hasta anksiyetesi üzerine etkisinin araştırılması
The effect of preoperative informing on patients' anxiety, who were planned to undergo total knee arthroplasty operation with combined spinal epidural anesthesia
  1. Tez No: 946144
  2. Yazar: ONUR BARAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ MORDENİZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı'nda kombine spinal epidural anestezi ile total diz protezi operasyonu olacak hastaların preoperatif görsel ve işitsel bilgilendirilmesinin hasta anksiyetesi üzerine olan etkisini araştırdık. Çalışmamız Amerikan Anestezistler Derneği I-II risk grubunda, 18 yaş üzerindeki total diz protezi operasyonu planlanan 50 hastada yapıldı. Anestezi polikliniğinde preoperatif değerlendirmeleri önceden yapılmış hastaların operasyondan bir gece öncesi yatak başı vizitleri yapıldı. Hastalara mevcut çalışma anlatılarak katılım olurları alındı. Sonrasında, hastaların kısa demografik verileri, tıbbi ve anestezi geçmişleri, daha önceki anestezi deneyimleri, mevcut operasyon ile ilgili anestezi tercihleri not edildi. Hastalardan Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği formlarını doldurmaları istendi. Hastalara eş zamanlı olarak sesli anlatım yapılarak daha önceden tarafımızca kaydedilmiş kombine spinal epidural anestezi konusunda bilgilendirme videosu izletildi. Bir sonraki gün (operasyon sabahı) hastalara tekrar yatak başı vizit yapılarak Durumluk-Sürekli Kaygı Envanteri ve Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği anketlerini tekrar doldurmaları, mevcut anestezi yöntemi tercihleri hakkındaki fikirleri, varsa hastaların soruları cevaplanarak vizit sonlandırıldı. Hastaların %90'ı kadın, %76'sı ev hanımıydı ve %70'i ilkokul mezunuydu. %20'sinin daha önceden herhangi bir anestezi ya da operasyon öyküsü yokken, %55'inin sadece genel anestezi, %40'ının rejyonel (spinal/epidural/kombine spinal epidural) anestezi öyküsü olmak üzere %80'inin daha önceden operasyon ya da anestezi öyküsü vardı. Video ile bilgilendirme sonrasında öncesine göre Durum Kaygı Envanteri, Sürekli Kaygı Envanteri, Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği-Anksiyete, Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği-Bilgilendirme ve Amsterdam Preoperatif Anksiyete ve Bilgi Ölçeği sonuçlarında istatistiksel olarak anlamlı azalmalar bulundu. Sonuç olarak hastaların operasyon öncesinde yoğun bir anksiyete yaşadığı gerçeği sürekli göz önünde bulundurulmalıdır. Uygulanacak anestezi yöntemi hakkında teknolojik yeniliklerden de faydalanarak hastalara ve hasta yakınlarına ayrıntılı bilgi verilerek mevcut anksiyetenin azaltılması için çaba gösterilmelidir.
Özet (Çeviri)
In our study; we have searched the effect of preoperative audiovisual informing on patients' anxiety, who were planned to undergo total knee arthroplasty operation with combined spinal epidural anesthesia in the ward of the department of anesthesiology at the Medical Faculty of Namık Kemal University. 50 patients who were included in our study were planned for total knee arthroplasty and they were older than 18 years, evaluated in American Society of Anesthesiologists I-II risk groups. The preoperative visit was done one night before the operation on the bedside of the patients who were already evaluated in our anesthesia department. All the patients gave their informed consent after been explained in detail about the anesthesia method. The demographic data, medical and anesthetic history, previous anesthesia experiences and related anesthesia preferences were asked and registered. The patients were also asked to fill the forms The State-Trait Anxiety Inventory and The Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale and were explained simultaneously by a video which was recorded by us showing the combined spinal epidural anesthesia method. The next day (operation morning) the patients were asked again to fill the form The State-Trait Anxiety Inventory and The Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale during the second bedside visit. They were also asked their current preferences about the anesthesia method and their questions were answered. 90% of the patients were female, 76% were housewives, 70% of the patients were primary school graduates'. 20% of the patients did not have any previous operation, 55% had already general anesthesia, 40% regional anesthesia (spinal/epidural/combined spinal epidural anesthesia). So 80% had already an operation and anesthesia experience. After informing the patients by video, the results of The State-Trait Anxiety Inventory I-II and The Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale-A, The Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale-B, The Amsterdam Preoperative Anxiety and Information Scale were statistically decreased comparing to the results before the information. The results were meaningful. Consequently, the patients feel an intensive anxiety preoperatively. Thus those patients and their relatives should be informed using the technological inventions in order to reduce their preoperative anxiety.