Fârâbî'nin siyaset felsefesinde sosyal sınıflar ve halk
Societal stratification and populace in Al-Fārābī's political philosophy
  1. Tez No: 946147
  2. Yazar: BAHAR KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ DENİZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Felsefesi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Fârâbî'nin düşünceleri, onun yaşadığı dönemin siyasal ve toplumsal şartları ile yakından ilişkili olmasının yanı sıra, metafizik ve epistemolojik temeller üzerine kurulu bir siyasal ideal sunmaktadır. 10. yüzyılın siyasal ortamı, Abbasi Halifeliği'nin siyasal ve ideolojik zayıflığı, mezhepçi hareketlerin etkisi ve dönemin entelektüel dinamizmi, Fârâbî'nin toplumu anlama ve yeniden düzenleme girişimlerinin arka planını oluşturmaktadır. Fârâbî'nin eserleri hem tarihsel hem de düşünsel açıdan ayrıntılı bir analiz alanı sunar. Bu bağlamda, tezde ele alınan ana eserler, el-Medînetü'l-Fâzıla, es-Siyâsetü'l-Medeniyye, Fusûlün Münteza, Kitâbü'l-Mille, Tahsilü's-Saade, Tenbîh Alâ Sebîli's-Saade ve Kitâbü'l-Hurûf gibi temel kaynakları kapsamaktadır. Fârâbî'nin bu eserlerde halkı nasıl tasnif ettiği, bu tasnifin siyasal düzene nasıl yansıdığı ve sosyo-politik tahliller için ne gibi çıkarımlar sunduğu çalışmanın temel odak noktasıdır. Tezde, Fârâbî'nin halk anlayışının tarihsel ve teorik temellerine ışık tutmak için onun yaşadığı dönemin siyasal ve toplumsal şartları detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma, Fârâbî'nin siyaset felsefesi bağlamında yönetilenlerin/halkın ve toplumsal sınıfların kökenine ilişkin görüşlerini sistematik bir biçimde ele almayı amaçlamaktadır. Fârâbî'nin halkı bilgi, erdem ve toplumsal işlev temelinde tasnif etmesi, onun siyasal düzen anlayışının derinliğini ve bu anlayışın hem tarihsel hem de çağdaş çıkarımlara uygunluğunu gözler önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
Although Fārābī's thoughts are closely related to the political and social conditions of the period in which he lived, they also present a political ideal based on metaphysical and epistemological foundations. The multi-centered political structure of the 10th century, the political and ideological weakness of the ʿAbbāsid Caliphate, the influence of sectarian movements, and the intellectual dynamism of the period constitute the background of Fārābī's attempts to understand and reorganize society. Fārābī's works offer a multi-dimensional field of analysis both historically and intellectually. In this context, the main works examined in the thesis include fundamental sources such as al-Madīna al-Fāḍila, al-Siyāsa al-Madanīyya, Fuṣūl al-Madanī, Kitāb al-Milla, Taḥṣīl al-Saʿāda, Tanbīh ʿAlā Sabīl al-Saʿāda, and Kitāb al-Ḥurūf. The main focus of the study is how Fārābī classifies the people in these works, how this classification reflects on the political order, and what kind of implications it offers for contemporary socio-political analyses. In this thesis, the political and social conditions of the period in which Fārābī lived are examined in detail in order to shed light on the historical and theoretical foundations of Fārābī's understanding of the populace. This study aims to systematically address Fārābī's views on the origin of the governed/people and social classes in the context of his political philosophy. Fārābī's classification of the people on the basis of knowledge, virtue, and social function reveals the depth of his understanding of the political order and the suitability of this understanding for both historical and contemporary implications.