Üniversite kütüphanelerinde halkla ilişkiler ve Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi
Public relations in university libraries and Bilkent University Li brary
  1. Tez No: 94617
  2. Yazar: PINAR SÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEKİNE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
156 ÖZET Üniversite kütüphanelerinin görevi, öncelikle içinde yer aldıkları üniversite topluluğuna hizmet vermektir. Verilen hizmetlerin üniversite kütüphanesi kullanıcılarının bilgi gereksinimlerini karşılayabilecek nitelikte olması önemlidir. Bunun sağlanabilmesi ise üniversite kütüphanesinin çevresi ile iletişim kurabilmesine bağlıdır. Halkla ilişkiler, üniversite kütüphanelerinin çevrelerindeki kullanıcıları ile iletişim kurabilmelerine yarayacak bir kavramdır. Bu nedenle üniversite kütüphanelerinde çalışan personelin; halkla ilişkilerin ne olduğu, halkla ilişkiler faaliyetlerinin nasıl gerçekleştirilebileceği, üniversite kütüphaneleri ile kullanıcıları arasındaki ilişkinin hangi halkla ilişkiler araçları ile nasıl kurulabileceğini bilmeleri önemlidir. Üniversite kütüphanelerinin hizmet verdiği kullanıcılarını tanıyabilmeleri ve hizmetlerini kullanıcılarının bilgi ihtiyaçları doğrultusunda nitelikli olarak sunabilmeleri halkla ilişkilere gereken önemi vermeleri ile mümkündür. Araştırmada üniversite kütüphanelerinin halkla ilişkiler faaliyetlerinde kullanabilecekleri çeşitli halkla ilişkiler araçlarına ve özelliklerine değinilmiştir. Halkla ilişkiler yöntem ve araçlarının kullanılması ile üniversite kütüphaneleri hem kullanıcılarını tanıyabilecek hem de kendilerini, hizmetlerini, kurallarını ve koleksiyonlarını kullanıcılarına tanıtabileceklerdir. Araştırmada üniversite kütüphanelerinde bu kadar önem taşıyan halkla ilişkiler kavramının Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nde ne şekilde ele157 alındığı mevcut uygulamalar ışığında incelenmiştir. Bu amaçla Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'ni kullanan lisans ve yüksek lisans düzeyindeki Bilkent Üniversitesi öğrencilerini kapsayan bir anket çalışması yapılmıştır. Burada Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi'nde gerçekleştirilen halkla ilişkiler faaliyetlerinin öğrenciler üzerinde yarattığı etki belirlenmeye çalışılmıştır. Anketin değerlendirilmesi sonucunda ise bazı önerilerde bulunularak araştırma tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
158 ABSTRACT The primary mission of university libraries is to serve the university community. It is important that the service they offer is qualified enough to meet the needs of the users of the university library. In order to reach that quality standard the library has to be able to communicate with its environment. Public relations is a concept that will help university libraries to be and stay in contact with their environment. Therefore it is significant for university library staff to know what public relations are, how public relations activities are carried out and which public relations tools can be used to establish a relation between the library and its users. University libraries can know the users they serve and offer qualified services to them in accordance with their information needs only if they attach due importance to public relations. In this study, several public relations tools that university libraries can use when conducting public relations activities are identified and their characteristics are described. The use of public relations methods and tools will help university libraries to know who their users are and enable them to promote themselves, their services, rules and collections to their users. The study investigated how the significant concept of public relations is treated in Bilkent University Library in the light of the current implementatitons. A survey was administered to graduate and postgraduate159 students of Bilkent University, who use the university library. It was attempted to determine the effect of public relations activities carried out in Bilkent University Library on students. The study was concluded with some suggestions based on the results of the survey. tCMpssKö?SErmmsvmM