Veteriner fakültesi klinik birimlerinde mekansal örgütlenme ve mimari niteliklerin belirlenmesi
Spatial organization in the clinical units of the faculty of veterinary medicine and determination of architectural qualities
  1. Tez No: 946191
  2. Yazar: BENGİNUR DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DİCLE AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Üniversiteler eğitim ve araştırmaların önem kazanmasıyla beraber gelişmekte ve fakültelerde, farklı alanlarda meslek adamları yetiştirilmektedir. Tarımsal faaliyetlerde ve hayvan sağlığında önemli rol oynayan veteriner fakülteleri, işlev ve mekan bakımından diğer fakültelerden farklılık göstermektedir. Veterinerlik Fakültesi mimari kurgusunu ortaya koymak ve özellikle klinik alandaki mekan organizasyonu belirlemek tez çalışmasının amacını oluşturmaktadır. Veteriner Fakültesi mekan kurgusu bağlamında veteriner fakültelerinin gelişimi, veteriner tesisleriyle ilgili yönetmelik ve çalışmalar, veteriner fakültelerinde temel fonksiyon grupları, veteriner fakültesi mekan özelleşmeleri, veteriner fakültesi kullanıcıları, veteriner fakültesi iç mekan tasarım girdileri araştırılmış, veterinerlik fakültesini diğer fakülte binalarından farklı kılan, eğitim ve hizmet amaçlı kullanılan klinik birimlerin, mekan örgütlenmesinde tasarımsal girdileri incelenmiştir.“Veteriner Fakültesi mekan ihtiyaçları nelerdir, Veteriner Fakültesi klinik birimlerinde işlevselliği belirleyen unsurlar nelerdir, klinik birimlerde iş akışı nasıldır, kullanıcılar mekanları ve mekan özelleşmesini nasıl etkilemektedir?”sorularına cevap aranmıştır. Alan çalışması Selçuk, Bursa Uludağ ve Atatürk Üniversitelerinin Veteriner Fakültelerinde gerçekleştirilmiştir. Amaç doğrultusunda yerinde tespit ve incelemelerde bulunulmuş, teknik çizimler ve fotoğraflar çalışmanın materyallerini oluşturmuştur. Tespit ve yerinde incelemeler ile kullanıcılar, eylemler ve ekipmanlara ilişkin faktörler belirlenmiştir. Mekan dizimi ile (“depthMapX”programı kullanılarak) klinik alanların mekan örgütlenmesi analiz edilmiş ve bağlanabilirlik, bütünleşme ve derinlik değeri analizleri eyleme ilişkin faktörler kapsamında belirlenmiştir. Veteriner fakültesi klinik birimi; i laboratuvar, ii.otopsi salonu, iii.muayene salonu, iv.tedavi ve konaklama birimleri (at, büyük hayvan ve küçük hayvan bölümleri) olmak üzere dört başlıkta ele alınmıştır. Sonuç olarak; at, büyük hayvan ve küçük hayvan bölümlerinin bağımsız girişleri bulunmaktadır. Her bir birim kendi içinde organize edilmekte ve hayvan büyüklüklerine göre özelleşen mekanları içermektedir. Hayvanlara göre özelleşen bu birimlerde hijyen, koku, gürültü ve erişim faktörleri mekan örgütlenmesinde önem arz etmekte, mekanların hiyerarşisini ve niteliğini belirlemektedir. Ameliyathane birimi; at, büyük hayvan ve küçük hayvan kliniklerinde farklı özellikler taşımakta ve farklı düzenleme gerektirmektedir. Radyoloji ünitesinde büyük hayvan ve küçük hayvan olmak üzere iki farklı alan bulunmakta; otopsi salonu kendi içinde özelleşmektedir. Teknik ve donanımsal anlamda, travay sistemi, su tesisatı, hortum düzeneği ve havalandırma sistemi olması gerektiği, duvar ve zeminlerin açık renkte ve kolay temizlenebilir olması, girişlerde kot farkı olması durumunda rampa düzenlenmesi, at ve büyük hayvan alanlarında kaymaz nitelikte zemin bulunması, drenaj sisteminin olması, kapıların hayvan boyutlarına uygun ve sürgülü olması gibi düzenlemeleri içermesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Universities are developing with the importance of education and research and in faculties, professionals are trained in different fields. Veterinary faculties, which play an important role in agricultural activities and animal health, differ from other faculties in terms of function and space. The aim of this thesis is to reveal the architectural fiction of the Faculty of Veterinary Medicine and to determine the spatial organisation especially in the clinical area. The development of veterinary faculties, regulations and studies related to veterinary facilities, basic function groups in veterinary faculties, veterinary faculty space specialisations, veterinary faculty users, veterinary faculty interior design inputs were investigated in the context of the spatial setup of the Faculty of Veterinary Medicine, and the design inputs of the clinical units used for education and service purposes, which make the veterinary faculty different from other faculty buildings, were examined in space organisation. Answers to the questions 'What are the space needs of the Faculty of Veterinary Medicine, what are the elements that determine functionality in the clinical units of the Faculty of Veterinary Medicine, how is the work flow in the clinical units, how do users affect the spaces and space specialisation?' were sought. The field study was carried out at the Veterinary Faculties of Selçuk, Bursa Uludağ and Atatürk Universities. For the purpose of the study, on-site surveys were carried out, and technical drawings and photographs constituted the materials of the study. Factors related to users, actions and equipment were identified through the identification and on-site investigations. The spatial organisation of the clinical areas was analysed by spatial layout (using the 'depthMapX' program) and connectivity, integration and depth value analyses were determined within the scope of action-related factors. The clinical unit of the veterinary faculty was analysed under four headings: i. laboratory, ii. autopsy hall, iii. examination hall, iv. treatment and accommodation units (horse, large animal and small animal departments). As a result; horse, large animal and small animal departments have independent entrances. Each unit is organised within itself and includes spaces specialised according to animal sizes. In these units specialised according to animals, hygiene, odour, noise and access factors are important in space organisation and determine the hierarchy and quality of the spaces. The operating theatre unit has different characteristics and requires different arrangements in equine, large animal and small animal clinics. The radiology unit has two different areas, one for large animals and one for small animals, and the autopsy hall is specialised in itself. In terms of technical and equipment, it was determined that there should be a trauma system, water installation, hose system and ventilation system, the walls and floors should be light coloured and easy to clean, ramps should be arranged in case of elevation difference at the entrances, non-slip floors should be available in horse and large animal areas, drainage system should be available, doors should be suitable for animal sizes and sliding.