Sanat eğitimcisi ve sanatçı Erol Özden'in yaşamı ve sanat eğitimine katkılarının incelenmesi
Examining the contributions of art educator Erol Özden's life to art education
  1. Tez No: 946193
  2. Yazar: NURİYE CANKURTARAN
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu araştırma, sanatçı ve sanat eğitimcisi kimliğiyle öne çıkan Erol Özden'in yaşamı, sanatsal üretimi ve sanat eğitimine olan katkılarını çok yönlü bir yaklaşımla incelemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi ve anlatı araştırması deseni ile yürütülen bu çalışmada Erol Özden'in yaşamı ve sanat eğitimine katkılarına ilişkin detaylı görüşme ve doküman incelemeleri yapılmıştır. Veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış; elde edilen veriler içerik analizi, betimsel analiz yöntemleriyle çözümlenmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formu araştırmacı tarafından geliştirilmiş olup, görüşmeler amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenen 5 aile üyesi, 17 öğrenci ve 10 meslektaş olmak üzere toplam 32 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, literatür taraması kapsamında sanatçının kişisel arşivi, yayınlanmış ve yayınlanmamış eserleri ile hakkında yazılı kaynaklardan elde edilen belgeler doküman analizi ile değerlendirilmiştir. Bu kapsamlı analizler sonucunda, Erol Özden'in Türk resim sanatı ve sanat eğitimi alanında özgün bir yere sahip olduğu; disiplinli, titiz, yaratıcı ve toplumsal duyarlılığı yüksek bir sanat insanı kimliğiyle öne çıktığı tespit edilmiştir. Araştırma bulguları, Özden'in sadece sanatsal üretimiyle değil, aynı zamanda sanat eğitimine olan katkılarıyla da bir değer yarattığını, gelecekteki sanat eğitimcilerine ilham verecek nitelikte olup, sanatçının çok yönlü kimliğini ve eğitimci duruşunu kapsamlı bir biçimde ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the life, artistic production and contributions of Erol Özden, who stands out as an artist and art educator, with a multi-perspective approach. In this study, conducted with qualitative research method and narrative research design, detailed interviews and life and contributions to art education. A semi-structured interview form was used as a data collection tool; The obtained data were analysed using content analysis and descriptive analysis methods. The semi-structured interview form was developed by the researcher, and the interviews were conducted with a total of 32 participants, including 5 family members, 17 students and 10 colleagues, determined by purposeful sampling method. In addition, within the scope of the literature review, the artist's personal archieve, published and unpublished works and documents obtained from written sources were evaluated through document analysis. As a result of these comprehensive analyses, Erol Özden has a unique place in the field of Turkish painting and art education; It has been determined that he stands out as a disciplined, meticulous, creative and socially sensitive artist. The research findings show that Özden created value not only with his artistic production but also with his contributions to art education, which will inspire future art educators and comprehensively reveal the artist's versatile identity and educator stance.