Eğitim Bilişim Ağı (EBA) araçları ile desteklenmiş akış kuramı tabanlı matematik öğretiminin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin matematik dersine yönelik motivasyonlarına ve akış durumlarına etkisinin incelenmesi
Examining the effect of flow theory-based mathematics instruction supported by Educational Informatics Network (EIN) tools on the mathematics course motivation and flow states of 5th grade middle school students
  1. Tez No: 946194
  2. Yazar: SERAP YILDIRIM KÖKSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE SANCAR TOKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı, Eğitim Bilişim Ağı (EBA) platformunda yer alan araçlarla desteklenen akış kuramı temelli matematik öğretiminin, 5. sınıf ortaokul öğrencilerinin matematik öğrenme motivasyonlarına ve akış durumlarına etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Çalışma, Mersin ili Mezitli ilçesinde yer alan bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 58 beşinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Sekiz hafta süren uygulamada, 29 öğrenciden oluşan deney grubu, akış kuramı ilkelerine uygun olarak tasarlanan ve EBA platformundaki araçlarla desteklenen etkinliklere katılmış; 29 öğrenciden oluşan kontrol grubu ise mevcut öğretim etkinlikleriyle öğrenim görmüştür. Araştırmanın verileri, Demografik Bilgi Formu, Matematik Dersi Akış Durum Ölçeği ve Matematik Dersi Motivasyon Ölçeği aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde bağımsız örneklem t-testi, bağımlı örneklem t-testi ve t-test varsayımlarının sağlanmadığı alt boyutlar için parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Araştırma sonuçları, deney grubu öğrencilerinin akış durumlarında anlamlı bir artış olduğunu ortaya koymuştur. Sıkılma ve kaygı boyutlarında da anlamlı artışlar gözlenmiştir. Kontrol grubunda ise akış, sıkılma ve kaygı boyutlarında anlamlı bir değişim bulunmamıştır. Deney ve kontrol gruplarının akış puanları karşılaştırıldığında, deney grubu lehine anlamlı bir farklılık belirlenmiştir. Ayrıca, deney grubunun sıkılma ve kaygı boyut puanlarının kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde arttığı görülmüştür. Motivasyon puanlarına ilişkin bulgular, kontrol grubunun öntest-sontest karşılaştırmalarında motivasyon puanlarının anlamlı düzeyde azaldığını, deney grubunun ise anlamlı düzeyde arttığını göstermektedir. Deney ve kontrol gruplarının sontest motivasyon puanları karşılaştırıldığında, deney grubunun motivasyon puanlarının kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek olduğu bulunmuştur. Araştırmanın bulguları, uygulanan öğretim tasarımı ve ülke bağlamı çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of mathematics instruction based on flow theory, supported by tools available on the Educational Informatics Network (EBA) platform, on 5th grade middle school students' mathematics learning motivation and flow states. A quasi-experimental design with pre-test and post-test control group, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The research was conducted with 58 fifth-grade students studying at a public middle school located in the Mezitli district of Mersin province. During the eight-week intervention, the experimental group, consisting of 29 students, participated in activities designed in accordance with the principles of flow theory and supported by EBA tools, while the control group of 29 students received instruction through the existing teaching practices. The data of the study were collected using a Demographic Information Form, the Mathematics Flow State Scale, and the Mathematics Motivation Scale. For the analysis of the data, independent samples t-test, paired samples t-test, and non-parametric tests for sub-dimensions that did not meet parametric assumptions were used. The results revealed that there was a significant increase in the flow states of the students in the experimental group. However, significant increases were also observed in the boredom and anxiety dimensions. In the control group, no significant changes were found in the flow, boredom, or anxiety dimensions. A comparison of the flow scores of the experimental and control groups showed a statistically significant difference in favor of the experimental group. Additionally, boredom and anxiety scores in the experimental group increased significantly compared to the control group. Findings related to motivation scores indicated that while motivation significantly decreased in the control group between pre-test and post-test, it significantly increased in the experimental group. Post-test comparisons showed that the experimental group's motivation scores were significantly higher than those of the control group. The findings of the study were discussed within the framework of the instructional design and national context in which the research was conducted.