Okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların işitsel algı (Alıcı dil), ifade edici dil ve artikülasyon becerilerinin incelenmesi
Investigation of the auditory perception (Receptive) language, expressive language and articulation skills of children attending preschool education institution
  1. Tez No: 946236
  2. Yazar: CEREN HANBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE BEKİR, PROF. DR. AYŞE SANEM ŞAHLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Çalışmada, okul öncesi eğitim kurumuna devam eden çocukların işitsel algı (alıcı dil), ifade edici dil gelişimi, artikülasyon becerileri ve etkileyen faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma grubunu 2024-2025 eğitim öğretim yılında Konya ili Ereğli ilçesinde, Millî Eğitim Bakanlığı' na bağlı bağımsız anaokulları ve Ereğli ilçesi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na bağlı özel kreş ve gündüz bakımevlerine devam eden 24-72 aylık 100 çocuk oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Demografik Bilgi Formu”ve“Okul Öncesi Dil Ölçeği-5 (Preschool Language Scale-5 (PLS-5))”kullanılmıştır. Verilerin analizinde değişkenlerin normal dağılıp dağılmadığını kontrol etmek amacıyla Kolmogorov Smirnov analizi, normal dağılmayan değişkenler için çarpıklık basıklık kontrol edilerek normallik varsayımı, t-testi, non-parametrik Mann Whitney U testi ve non-parametrik Kruskal Wallis-H testi ve Pearson korelasyon analizi uygulanmıştır. Çalışmanın sonucunda cinsiyete göre İED standart puanı, okul öncesi eğitime devam süresine göre İA ham puanı, İA yaş eş değeri, İED ham puanı, İED yaş eş değeri, TDP ham puan toplamı, TDP yaş eş değeri ve ATÖ puanının anlamlı, doğum sırasına göre İED standart puanı ve TDP toplam dil standart puanı anlamlı, anne öğrenim düzeyine göre İA standart puanı ve TDP standart puan toplamı anlamlı farklılık göstermiştir. ATÖ puanları ise okul öncesi eğitime devam süresi ve ekrana telefon ile maruz kalma süresine göre anlamlı farklılık göstermiştir. Yaş ile İşitsel algı (İA) ham puanı, İA yaş eş değeri, İfade edici dil (İED) ham puanı, İED yaş eş değeri , toplam dil puanı (TDP) ham puan toplamı ve TDP yaş eş değeri arasında, İA ham puanı ile İA yaş eş değeri, İED ham puanı, İED yaş eş değeri, TDP ham puan toplamı, TDP yaş eş değeri arasında, İA standart puanı ile İED standart puanı, TDP standart puan toplamı, TDP toplam dil standart puanı arasında pozitif yönlü ve çok güçlü seviyede anlamlı ilişki olduğu saptanmıştır. İfade Edici Dil (İED) ham puanı ile İED yaş eş değeri, TDP ham puan toplamı, TDP yaş eş değeri arasında, İED standart puanı ile TDP standart puan toplamı ve TDP toplam dil standart puanı değeri arasında , İED yaş eş değeri ile TDP ham puan toplamı, TDP yaş eş değeri arasında pozitif yönlü ve çok güçlü seviyede anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. TDP ham puan toplamı ile TDP yaş eş değeri değeri arasında pozitif yönlü ve çok güçlü, TDP standart puan toplamı ile TDP toplam dil standart puan değeri arasında pozitif yönlü ve çok güçlü seviyede anlamlı bir ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Yaş ile Artikülasyon Tarama Ölçeği (ATÖ) puanı arasında, İA ham puanı ve yaş eş değeri ile ATÖ puanı arasında, İED ham puanı ve yaş eş değeri ile ATÖ puanı arasında, TDP ham puan toplamı ve yaş eş değeri ile ATÖ puanı arasında arasında pozitif yönlü ve zayıf seviyede anlamlı bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the auditory perception (receptive language), expressive language development, articulation skills and affecting factors of children who attend preschool education institutions. The study group is composed of 100 children aged 24-72 months who attend independent kindergartens affiliated to the Ministry of National Education and private nurseries and day care centers affiliated to the Ministry of Family and Social Services in Ereğli district of Konya province in the 2024-2025 academic year.“Demographic Information Form”and“Preschool Language Scale-5 (PLS-5)”were used as data collection tools in the study. In the analysis of data, Kolmogorov Smirnov analysis was implemented to check whether the variables were normally distributed, normality assumption by checking skewness and kurtosis for variables that were not normally distributed, t-test, non-parametric Mann Whitney U test and non-parametric Kruskal Wallis-H test and Pearson correlation analysis were also put into practice. As a result of the study, in terms of gender, IED standard score, according to preschool education attendance duration, IA raw score, IA age equivalent value, IED raw score, IED age equivalent value, TDP raw score total, TDP age equivalent value and ATS score indicated significant differences, with regard to birth order, IED standard score and TDP total language standard score showed significant differences, according to mother's education level, IA standard score and TDP standard score total showed significant differences. ATS scores showed meaningful differences as to preschool education attendance duration and screen exposure time with phone. It was discovered that there is a positive and quite considerable relationship between age and Auditory perception (AP) raw score, AP age equivalent value, Expressive language (EL) raw score, AP age equivalent value, total language score (TLP) raw score total and TDP age equivalent value, between AP raw score and AP age equivalent value, AP raw score, AP age equivalent value, TDP raw score total, TDP age equivalent value, between AP standard score and AP standard score, TDP standard score total, TDP total language standard score. In additition, it was found out that there is a positive and very strong significant relationship between Expressive Language (EP) raw score and AP age equivalent value, AP raw score total, TDP age equivalent value, between AP standard score and AP standard score total and TDP total language standard score value, between AP age equivalent value and AP raw score total, TDP age equivalent value. It was identified that there was a positive and very strong significant relationship between the total TDP raw score and the TDP age equivalent value, and a positive and very strong significant relationship between the total TDP standard score and the total TDP language standard score. It was observed that there was a positive and weak significant correlation between age and the Articulation Screening Scale (ASS) score, between the IA raw score and age equivalent and the ASS score, between the IED raw score and age equivalent and the ATS score, and between the total TDP raw score and age equivalent and the ATS score.