Okul öncesi dönem çocuklarının bilime yönelik motivasyonları ile ev ortamlarının incelenmesi
Investigation of preschool children's motivation towards science and home environments
  1. Tez No: 946240
  2. Yazar: SEDEF BOLAT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FİGEN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı okul öncesi dönem çocuklarının bilime yönelik motivasyonları ile ev ortamlarını incelemektir. Araştırmada karma yöntem araştırması desenlerinden açıklayıcı sıralı karma yöntem deseni kullanılmıştır. Çalışmanın nicel aşamasında veriler Ankara ilinin ilçelerinde Millî Eğitim Bakanlığı'na bağlı bağımsız anaokullarında eğitimine devam eden 60-72 aylık çocukların öğretmenleri aracılığıyla toplanmıştır. Çalışmanın nitel aşamasında ise, amaçlı örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen ebeveynler katılımcı olarak yer almıştır. Bu çalışmada veri toplama aracı olarak; "Ebeveyn-Çocuk Demografik Bilgi Formu, Çocukların Bilime Yönelik Motivasyonları: Öğretmen Değerlendirme Ölçeği (ÇOBİM), Okul Öncesi Dönemdeki Çocukların Bilimsel Süreç Becerilerini Değerlendirme Formu (BSBDF) ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre ÇOBİM ölçeğinin alt boyutları olan bilim öğrenmeye ilgi ve bilim öğrenmeye yönelik destek ihtiyacına karşı bağımsızlık boyutlarında anne öğrenim düzeyi, evdeki bilimsel-kitap dergi sayısına ve çocuk bilim ilgisine yönelik ebeveyn farkındalığına göre anlamlı bir fark tespit edilmiştir. ÇOBİM ölçeği alt boyutlarında cinsiyet, okula devam süresi ve baba eğitim düzeyi değişkenlerine göre bir fark tespit edilmemiştir. Ayrıca bilimsel süreç becerileri alt boyutları ile bilim öğrenmeye ilgi boyutu arasında pozitif yönde ve destek boyutu ile negatif yönde anlamlı bir ilişki belirlenmiştir. Çalışmanın nitel analizinde ise ev ortamı bilim materyalleri, bilime yönelik sohbetlerin içeriği, ebeveyn özellikleri, bilim öğrenme faaliyetleri şeklinde temalar ve bu temalara ait kategoriler ortaya çıkmıştır. Çalışma kapsamında ulaşılan bu sonuçlar, literatür ile ilişkilendirilerek tartışılmış ve buna yönelik öneriler çalışmada yer almıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the motivation of preschool children toward science and their home environments. An explanatory sequential mixed methods design, one of the mixed methods research designs, was employed in the study. In the quantitative phase of the study, data were collected through the teachers of 60–72-month-old children attending independent kindergartens affiliated with the Ministry of National Education in the districts of Ankara. In the qualitative phase, the parents were selected as particpants through purposive sampling. The data collection tools used in this study included the Parent-Child Demographic Information Form, the“Children's Motivation for Science: Teacher Evaluation Scale”,“Preschool Children's Science Process Skills Evaluation Form (PCSPSEF)”, and the semi-structured interview form. According to the findings, significant differences were found in the sub-dimensions of the the scale namely, Interest in Learning Science and Independence versus the Need for Support for Learning Science based on the number of science-related books/magazines at home, mother's educational level, and parental awareness of children's interest in science. No significant differences were found in the sub-dimensions of the the scale based on gender, duration of school attendance ve father's educational level. Furthermore, a positive significant relationship was found between scientific process skills sub-dimensions and Interest in Learning Science sub-dimension, while a negative significant relationship was found with the Independence versus the Need for Support for Learning Science sub-dimension. In the qualitative analysis, themes and categories emerged related to the presence of science materials in the home environment, the content of science-related talks, parental characteristics, and science learning activities at home. The results obtained within the scope of the study were discussed in relation to the literature, and relevant suggestions were presented.