Okul öncesi çocukların problem çözme becerilerine öykü temelli eğitim programının etkisi
The effect of story-based education program on problem solving skills of preschool children
  1. Tez No: 946241
  2. Yazar: GÖKNUR GÖZDE BALABAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu araştırmanın amacı, okul öncesi çocukların problem çözme becerilerine Öykü Temelli Eğitim Programının (ÖTEP) etkisini incelemektir. Araştırmanın çalışma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Bolu il merkezinde Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi bir okul öncesi eğitim kurumuna devam eden, 14'ü deney ve 12'si kontrol grubunda olmak üzere toplam 26 çocuk oluşturmaktadır. Ayrıca, deney grubundaki çocukların ebeveynleri çalışma grubunda yer almıştır. Araştırma, karma yöntemli desenlerden açımlayıcı sıralı karma yöntem deseni ile gerçekleştirilmiştir. Bu doğrultuda araştırmanın nicel kısmında; öntest-sontest ve izleme testi kontrol gruplu yarı deneysel desen, nitel kısmında ise durum çalışması kullanılmıştır. Araştırma kapsamında geliştirilen Öykü Temelli Eğitim Programı (ÖTEP), deney grubuna 12 hafta boyunca haftada iki gün toplam 24 etkinlik şeklinde uygulanmıştır. Bu sürede kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Araştırmanın verileri, Problem Çözme Becerileri Ölçeği, Kişisel Bilgi Formu, Ebeveyn Görüşme Formu ve Araştırmacı Günlüğü ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde, veriler normal dağılım göstermediği için non-parametrik testler tercih edilmiştir. Deney ve kontrol gruplarının öntest-sontest puanları Mann Whitney-U Testi, grupların kendi içlerindeki değişimler ise Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi ile analiz edilmiştir. Nitel veriler ise betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ÖTEP'in çocukların problem çözme becerilerini istatistiksel olarak anlamlı derecede artırdığı görülmüştür. Deneysel çalışma sonunda ortaya çıkan bu farkın izleme testinde de devam ettiği belirlenmiştir. Dolayısıyla, uygulanan ÖTEP'in çocukların problem çözme becerilerini olumlu etkilediği ve bu etkinin devamlılık gösterdiği söylenebilir. Deney grubundaki çocukların ebeveynlerinin ÖTEP hakkındaki görüşleri incelendiğinde; günlük yaşamda öyküleri hem kendi anlatımları hem de resimli öykü kitapları aracılığıyla kullandıkları, çocukların gelişiminde öyküleri önemli birer eğitim aracı olarak gördükleri, programın çocuklarının dil gelişimine, hayal gücüne, yaratıcılıklarına ve özellikle problem çözme becerilerine önemli derecede katkı sunduğu sonucuna ulaşılmıştır. ÖTEP uygulama süreci boyunca tutulan araştırmacı günlükleri değerlendirildiğinde ise çocukların problem çözme becerileri alt boyutlarında gelişim gösterdiği görülmüştür. Dolayısıyla çocukların problem çözme becerilerinin gelişiminde ÖTEP'in olumlu etkilerinin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of Story-Based Education Program (SBEP) on preschool children's problem solving skills. The study group consisted of 26 children, 14 in the experimental group and 12 in the control group, attending an official preschool education institution affiliated to the Ministry of National Education in Bolu city center in the 2023-2024 academic year. In addition, the parents of the children in the experimental group were included in the study group. The study was conducted with the exploratory sequential mixed method design, one of the mixed method designs. Accordingly, in the quantitative part of the study, a quasi-experimental design with pretest-posttest and follow-up test control groups was used, and in the qualitative part, a case study was used. The Story-Based Education Program (SBEP) developed within the scope of the research was applied to the experimental group in the form of 24 activities two days a week for 12 weeks. During this period, no intervention was made to the control group. The data were collected using the Problem Solving Skills Scale, Personal Information Form, Parent Interview Form and Researcher's Diary. In the analysis of quantitative data, non-parametric tests were preferred because the data did not show normal distribution. The pretest-posttest scores of the experimental and control groups were analyzed by Mann Whitney-U Test, and the changes within the groups were analyzed by Wilcoxon Signed Rank Test. Qualitative data were analyzed with descriptive analysis method. As a result of the study, it was observed that the PSSS statistically significantly increased children's problem solving skills. It was determined that this difference that emerged at the end of the experimental study continued in the follow-up test. Therefore, it can be said that the SBEP had a positive effect on children's problem solving skills and this effect was sustained. When the opinions of the parents of the children in the experimental group about the SBEP were examined, it was concluded that they used stories in daily life both through their own narratives and through picture story books, that they saw stories as important educational tools in children's development, and that the program contributed significantly to their children's language development, imagination, creativity, and especially problem solving skills. When the researcher's diaries kept during the implementation process of SBEP were evaluated, it was seen that children showed improvement in the sub-dimensions of problem solving skills. Therefore, it was determined that SBEP had positive effects on the development of children's problem solving skills.