Ebeveynlerin sosyokültürel ve sosyoekonomik düzeylerinin 6-13 yaş arası çocuklarda dijital oyun bağımlılığına etkisi; İstanbul ili kapsamında
- Tez No: 946245
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nöropazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu tez çalışması, İstanbul İl kapsamında yaşayan 6-13 yaş arası çocukların oynadıkları dijital oyunların çocukların psikososyal gelişimi üzerindeki etkilerini ve ailelerin bu süreçte oynadığı rolü incelemektedir. Dijital oyunlar, günümüzde yalnızca eğlence aracı olmaktan çıkmış, çocukların sosyal ilişkilerini, duygusal gelişimlerini ve günlük yaşam alışkanlıklarını etkileyen önemli bir faktör haline gelmiştir. Oyunların beyin ödül sistemine hitap eden yapıları, özellikle dopamin salınımını tetikleyerek çocukların bu oyunlara daha fazla yönelmesine neden olmaktadır. Seviyelerin geçilmesi, ödüllerin kazanılması ve yeni içeriklerin açılması gibi oyun içi motivasyon unsurları, çocukların oyun oynama süresini artırmakta, bazı durumlarda bağımlılık düzeyine ulaşan bir ilgi ortaya çıkarmaktadır. Çevrim içi (online) oyunlar sayesinde çocuklar yalnızca kendi sosyal çevreleriyle değil, farklı ülke ve şehirlerdeki bireylerle de etkileşim kurabilmektedir. Bu durum, çocuklar için kültürel çeşitlilik ve yeni arkadaşlıklar edinme açısından fırsatlar sunarken; aynı zamanda yaşça büyük bireylerle kontrolsüz iletişim kurma gibi riskleri de beraberinde getirmektedir. Günümüzde birçok aile, gerek iş yoğunluğu gerekse yaşam koşullarının etkisiyle çocuklarıyla yeterli vakit geçirememektedir. Ayrıca ebeveynlerin kendilerinin de sosyal medya ve benzeri dijital mecralarda fazla zaman geçirmesi, çocuklar üzerinde olumsuz bir model oluşturmaktadır. Bu durum, çocuklara sınır koyma konusunda ebeveynlerin tutarlılığını zayıflatmakta ve teknolojiyle kurulan ilişkinin sağlıksız biçimde ilerlemesine neden olmaktadır. Eğitim ortamlarında teknolojinin yoğun şekilde kullanılması da çocukların dijital dünyaya yönelimini destekleyen bir diğer faktör olarak öne çıkmaktadır. Bu tez, dijital oyunların çocuk gelişimi üzerindeki etkilerini aile faktörüyle birlikte ele alarak, hem bireysel hem de toplumsal düzeyde farkındalık yaratmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis study examines the effects of digital games played by children aged 6 to 13 living in the Istanbul province on their psychosocial development, as well as the role of families in this process. Today, digital games have gone beyond being merely a source of entertainment and have become a significant factor influencing children's social relationships, emotional development, and daily life habits. The structures of these games appeal to the brain's reward system, particularly by triggering dopamine release, which leads children to engage more with these games. In-game motivational elements such as progressing through levels, earning rewards, and unlocking new content increase the amount of time children spend playing and, in some cases, result in an interest that reaches addictive levels. Thanks to online games, children can interact not only with their immediate social environment but also with individuals from different cities and countries. While this provides opportunities for cultural diversity and new friendships, it also carries risks such as uncontrolled communication with older individuals. Today, many families are unable to spend enough time with their children due to work-related stress and living conditions. Moreover, parents themselves spending excessive time on social media and similar digital platforms creates a negative role model for children. This weakens parental consistency in setting boundaries and leads to an unhealthy relationship with technology. The intense use of technology in educational settings is another factor that encourages children's orientation toward the digital world. This thesis aims to raise awareness at both individual and societal levels by addressing the effects of digital games on child development in conjunction with the family factor.