Organik gıda ürünlerinde tüketicilerin zihin haritasının nöropazarlama yöntemleriyle çözümlenmesi: Duyusal pazarlama stratejileri üzerine bir araştırma
The analysis of consumers mental map in organic food products using neuromarketing methods: A study on sensory marketing strategies
  1. Tez No: 946247
  2. Yazar: ALPER CAN ALKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN ARDA KUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu tez çalışması, organik gıda tüketicilerinin karar alma süreçlerinde nöropazarlama ve duyusal pazarlama stratejilerinin etkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Tüketicilerin gıda tercihlerinde rasyonel faktörlerin ötesinde duyusal uyarıcılara verdikleri tepkiler, bilinçaltı düzeyde gerçekleşen karar alma mekanizmalarını anlamada kritik bir rol oynamaktadır. Organik ürünler, sağlıklı ve çevre dostu algısı yaratmak için duyusal pazarlama tekniklerinden faydalanarak tüketicilere sunulmaktadır. Ancak, bu tekniklerin ne derece etkili olduğu konusunda yapılan çalışmalar sınırlıdır. Bu nedenle, tez çalışmasında biyolojik analiz teknikleri (göz izleme ve galvanik deri tepkisi) kullanılarak, farklı duyusal pazarlama unsurlarının tüketici algısı üzerindeki etkisi nicel verilerle desteklenerek ortaya konulacaktır. Araştırma, 25-40 yaş aralığındaki bireyler üzerinde gerçekleştirilecek ve görme, işitme, dokunma, tat ve koku duyularına hitap eden farklı pazarlama stratejilerinin etkileri analiz edilecektir. Araştırmada, tüketicilerin alım kararlarına etki eden en baskın duyusal faktörlerin belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda, pazarlama kampanyalarında hangi duyusal unsurların daha fazla dikkat çektiği ve tüketicinin zihninde nasıl bir algı oluşturduğu incelenecektir. Göz izleme (Eye Tracking) yöntemi kullanılarak tüketicilerin hangi unsurlar üzerinde daha uzun süre odaklandıkları tespit edilecek, galvanik deri tepkisi (GSR) yöntemi ile tüketicilerin duygusal tepkileri değerlendirilecektir. Elde edilen bulgular, duyusal pazarlamanın etkinliğine ilişkin akademik bilgi birikimine katkı sağlarken, aynı zamanda organik gıda sektöründe faaliyet gösteren markaların tüketicilere daha etkili şekilde ulaşabilmesi için uygulanabilir stratejiler sunmayı hedeflemektedir. Bu araştırma, duyusal pazarlamanın sadece marka bilinirliğini artırmakla kalmayıp, tüketici sadakatine nasıl katkıda bulunabileceğini de ortaya koymayı amaçlamaktadır. Sonuçlar, organik gıda markalarının, tüketicilerin bilinçaltına hitap eden etkili stratejiler geliştirmelerine yardımcı olacak şekilde değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the impact of neuromarketing and sensory marketing strategies on the decision-making processes of organic food consumers. Consumers' responses to sensory stimuli beyond rational factors play a critical role in understanding the subconscious decision-making mechanisms in food preferences. Organic products are presented to consumers using sensory marketing techniques that create an image of being healthy and environmentally friendly. However, studies on the effectiveness of these techniques are limited. Therefore, this thesis will use biological analysis techniques (eye tracking and galvanic skin response) to quantitatively demonstrate the effects of different sensory marketing elements on consumer perception. The research will be conducted on individuals aged 25-40, and the effects of marketing strategies targeting the senses of sight, hearing, touch, taste, and smell will be analyzed. The goal of the research is to identify the most dominant sensory factors influencing consumers' purchasing decisions. In this context, the sensory elements that attract the most attention in marketing campaigns and the perception they create in consumers' minds will be examined. By using the eye-tracking method, the visuals on which consumers focus for the longest time will be identified, and through the galvanic skin response (GSR) method, consumers' emotional reactions will be evaluated. The findings will contribute to the academic body of knowledge regarding the effectiveness of sensory marketing while also providing practical strategies for brands in the organic food sector to reach consumers more effectively. This research aims to demonstrate how sensory marketing not only increases brand awareness but also contributes to consumer loyalty. The results will be evaluated in a way that helps organic food brands develop effective strategies that appeal to consumers' subconscious.