Farklı eğitim düzeylerindeki diş hekimliği öğrencilerinin protetik diş tedavisi klinik uygulama sırasındaki davranış ve becerilerinin değerlendirilmesi
Assesment of the behavior and skills of dentistry students at different education levels during prosthodontic treatment clinical practice
- Tez No: 946262
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF AYDOĞAN AYAZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Eğitimi, Education and Training, Health Education
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde diş hekimliği eğitimi; toplumsal sağlık hizmetlerini bağımsız bir şekilde yerine getirebilen, gelişen tedavi seçenekleri hakkında bilgi sahibi olan, Türkiye Yükseköğretim Yeterlilikler Çerçevesi kapsamında belirlenen mezun yeterliliklerine sahip ve multidisipliner iş birliği içinde çalışabilen hekimler mezun etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçlar doğrultusunda diş hekimliği öğrencilerinin eğitim öğretim döneminde belirli standartlara uygun bir şekilde değerlendirilmesi ve eğitimin iyileştirilebilmesi için geri bildirimler alınması oldukça önemlidir. Çalışmamızın amacı 2023-2024 eğitim öğretim yılındaki farklı eğitim düzeylerindeki (4.ve 5. sınıf) protetik diş tedavisi klinik uygulama öğrencilerinin farklı değerlendiriciler tarafından değerlendirilip karşılaştırılmasıdır. Çalışmamız Karadeniz Teknik Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Etik Kurulu tarafından onaylanmıştır. Çalışmaya katılan tüm öğrencilerden ve hastalardan çalışmaya özel olarak hazırlanan aydınlatılmış onam formu alınmıştır. Tüm değerlendiriciler Davranış Değerlendirme Formu ve Yeterlilik Değerlendirme Formu kullanarak birbirinden bağımsız puanlama yapmıştır. Tüm performansların puan ortalaması alınmış ve karşılaştırmalar bu ortalamalara göre yapılmıştır. İstatistiksel analizler SPSS for Windows 22.0 programı ile yapılmıştır. Gruplar arası karşılaştırmalarda Kruskal Wallis, Mann Whitney U testi ve Bonferroni düzeltmesi kullanılmıştır. Korelasyon analizleri Spearman korelasyon testi ile gerçekleştirilmiştir. (p<0.05) Çalışmadan elde edilen verilere göre 5. sınıfların 4. sınıflara göre 15 performansın 13'ünde anlamlı bir farklılıkla daha başarılı olduğu görülmüştür(p<0.05). Bu durum 5. sınıfların 4. sınıflardan klinik uygulamadaki davranış ve beceri anlamında daha tecrübeli olduğu anlamına gelebilir. 4. sınıf öğrencilerinde değerlendiriciler arasında fark görülürken(p<0.05), 5. Sınıf öğrencilerinde değerlendiriciler arasında fark görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Modern dental education aims to graduate dentists who can independently provide community health services, possess knowledge of advanced treatment options, meet the competencies defined by the Turkish Higher Education Qualifications Framework, and collaborate in multidisciplinary teams. Accordingly, evaluating dental students according to established standards and obtaining feedback during their training period is essential for enhancing education quality. This study aims to compare the evaluations of prosthetic dentistry clinical practice students from different academic years (4th and 5th grades) by multiple assessors during the 2023-2024 academic year. The study was approved by the Ethics Committee of Karadeniz Technical University Faculty of Dentistry. Informed consent was obtained from all participating students and patients. Assessors independently scored students using the Behavior Assessment Form and Competency Evaluation Form. Mean scores of all performances were calculated and comparisons were made based on these averages. Statistical analyses were performed using SPSS for Windows 22.0. Kruskal-Wallis, Mann-Whitney U tests with Bonferroni correction were used for group comparisons. Correlation analyses were conducted using Spearman's rank correlation test (p < 0.05). The data showed that 5th-year students performed significantly better than 4th-year students in 13 out of 15 assessed performances (p < 0.05), indicating greater clinical experience in behavior and skills. Significant differences were found among assessors for 4th-year students (p < 0.05), while no assessor differences were observed for 5th-year students (p > 0.05).