COVİD-19'un denetim raporlarındaki kilit denetim konuları üzerindeki etkisi: Pandemiden olumlu ve olumsuz etkilenen BİST'de iki sektör incelemesi
COVID-19's impact on key audit issues in audit reports: Review of two sectors in BIST that are positive and negative affected by the pandemic
  1. Tez No: 946288
  2. Yazar: NESRİN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
2019 senesinin son ayında Çin'in Wuhan kentinde ilk kez ortaya çıkan Covid-19 salgını 2020 yılında dünya genelinde büyük etkilere yol açmıştır. Bu etkileri azaltabilmek için bazı kısıtlamalara gidilmiştir. Bu kısıtlamalar birçok sektörün faaliyetlerini ve bağımsız denetim faaliyetlerin etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı, Covid-19 salgını sürecinde araştırma kapsamındaki şirketlerin finansal tablolarında yer alan kilit denetim konularının sayısı ile bu tabloların, işletmelerin salgından etkilenme düzeyini yansıtıp yansıtmadığını ortaya koymaktır. Buna bağlı olarak pandemide ekonomik olarak değişik bir şekilde etkilenmiş olan oteller ve lokantalar sektörü ile gıda, içecek ve tütün sektöründe faaliyet gösteren şirketler araştırma konusu olmuştur. Ele alınan bu şirketlerin finansal performansları ile Kilit Denetim Konularının sayısı arasındaki uyum değerlendirilmiştir. Araştırmada incelenen şirketlerin bağımsız denetim raporları ve kilit denetim konularına ilişkin incelemeler sonucunda, bir sektörün beklentilere paralel sonuçlar verdiği, diğer sektörün ise beklenenin aksine olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 epidemic, which emerged in Wuhan, China, in December 2019, had major effects around the world in 2020. Some restrictions have been made to reduce these effects. These restrictions have affected the activities of many sectors and independent audit activities. The purpose of this study is to reveal whether the number of key audit issues in the financial statements of the companies within the scope of the research during the Covid-19 epidemic and whether their reports in the financial statements reflect the situation of the businesses affected by the epidemic. Accordingly, businesses operating in the hotels and restaurants sectors and the food, beverage and tobacco sectors, which have been economically affected differently by the pandemic, have been the subject of research. The consistency between the financial performances of these businesses and the independent audit reports of these businesses was evaluated. In the review of the independent audit reports and key audit issues of the companies included in the research, it was concluded that one sector was realized as expected and the other sector was not as expected.