Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları ışığında çevre hakkı
The right to environment in the light of the judgments of the European Court of Human Rights
  1. Tez No: 955900
  2. Yazar: CANSU AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE DERYA ORMANOĞLU DURANLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren hız kazanan sanayileşme ve kentleşme süreci, doğal kaynakların aşırı tüketilmesine ve çevre sorunlarının derinleşmesine neden olmuştur. Bu gelişmeler, çevrenin yalnızca ekolojik değil, aynı zamanda hukuki ve insan hakları boyutuyla da ele alınmasını zorunlu kılmıştır. Bu çalışma, çevre hakkını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararları ışığında ele almaktadır. Çalışmada ilk olarak çevre kavramı, çevre sorunları, çevre hukukunun amacı ve temel ilkeleri açıklanmış; çevre hakkının bir insan hakkı olarak gelişimi incelenmiştir. Bu bağlamda, çevre hakkının uluslararası hukukta ve Türkiye'de anayasal düzeydeki yeri değerlendirilmiştir. Çalışmanın ana eksenini oluşturan bölümde ise, AİHM'in çevreyle ilgili şikâyetleri hangi haklar kapsamında incelediği ortaya konulmuştur. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) çevre hakkını açık bir şekilde düzenlememesine rağmen, Mahkeme; yaşam hakkı, özel ve aile hayatına saygı hakkı, mülkiyet hakkı, adil yargılanma ve etkili başvuru hakkı gibi maddeler aracılığıyla çevreyi dolaylı biçimde koruma altına almaktadır. Ayrıca, iklim değişikliği ve kitlesel çevre davaları bağlamında Mahkeme'nin bireysel mağduriyet temelli yaklaşımının sınırlılıkları da değerlendirilmiştir. Bu çerçevede, çevre hakkının açıkça tanınması ve uluslararası hukukta güçlü koruma mekanizmalarının oluşturulması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the second half of the 20th century, accelerating industrialization and urbanization have led to the overuse of natural resources and to the worsening of environmental problems. These developments have made it necessary to address environmental issues not only ecologically but also legally as well as in terms of human rights. This study examines the right to the environment in light of the case law of the European Court of Human Rights (ECtHR). The study begins by outlining the concept of the environment, key environmental issues, and the purpose and principles of environmental law, followed by an analysis of the development of environmental rights as human rights. The study also evaluates the place of environmental rights in international law and in Turkey's Constitution. The core section of the study focuses on how the ECtHR handles environmental complaints under specific rights. Although the European Convention on Human Rights (ECHR) does not explicitly guarantee the right to the environment, the Court ensures indirect protection through rights such as the right to life, respect for private and family life, property rights, the right to a fair trial, and the right to an effective remedy. The study also discusses the limitations of the Court's individual victim-based approach in cases related to climate change and mass environmental harm. It concludes by emphasizing the need for the explicit recognition of environmental rights and the development of stronger protection mechanisms in international law.