Crizotinib ve flavopiridol kombinasyonunun meme kanseri hücrelerinde apoptoz sinyal yolağina etkisinin araştirilmasi
Investigation of the effect of crizotinib and flavopiridol combination on apoptosis signaling pathway in breast cancer cells
  1. Tez No: 946417
  2. Yazar: BERKAY ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL HAMURCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Gevher Nesibe Genom ve Kök Hücre Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Meme kanseri, yüksek mortalite ve morbidite oranı nedeniyle kadınlar arasında önde gelen bir sağlık sorunudur. Kadınlar arasında meme kanseri, 4 kanser vakasından 1'ini ve 6 kanser ölümünden 1'ini oluşturur. Crizotinib bir c-MET inhibitörüdür. Crizotinibin meme kanseri için ideal bir terapötik etkisi vardır, ancak crizotinibin neden olduğu karaciğer hasarı, ilaç uygulamasındaki en büyük zorluklardan biridir. Terapötik etkinin nasıl iyileştirileceğini ve crizotinibin hepatotoksisitesinin nasıl azaltılacağını çözmek, meme kanserinin tedavisinde acil konularındadır. Bu nedenle, crizotinibin anti-kanser etkili dozunu ve yan etkilerini ve ayrıca direncini azaltmak için yeni tedavi stratejilerine araştırmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Günümüzde anti-kanser tedavileri, apoptotik yolları hedefleyerek tümör hücrelerinin gelişimini ve çoğalmasını engellemeye odaklanmaktadır. Bunun için özellikle mono terapilerden ziyade kombin terapiler önerilmektedir. Doğal bir birleşik olan flavopiridol anti-apoptotik proteinlerin aşağı regülasyonu, hücre döngüsünü teşvik eden proteinlerin inaktivasyonu ve kanser hücresi proliferasyonunun inhibisyonu yoluyla kaspaza bağımlı veya bağımsız mitokondriyal yollar yoluyla kanser hücresinde apoptoz indüklediğini gösterilmiştir. Bu bilgiler ışığında önerilen tez projesinde crizotinib + flavopiridol kombinasyonunun agresif meme kanser hücrelerinde proliferasyon, koloni oluşumu ve apoptoz özelliklerindeki olası değişiminlerin, crizotinib + flavopiridol kombinasyonunun, crizotinibe kaşı geliştirilen dirençte etkili olan apoptoz sinyal yolağına olası etkisinin araştırılması amaçlandı. Bulgularımıza göre crizotinib ve flavopiridolün ayrı ayrı etkilerine göre kombinasyonlarının tek başına uygulanan crizotinib dozuna göre kanser hücrelerinin kanserojenik özelliklerini azalttığı ve crizotinib ve flavopiridolün ayrı ayrı etkisine göre kombinasyonlarının kanser hücreleri için önemli bir onkogenik sinyal yolağı medyatörleri olan c-MET, FOXM1, ERK, PARP proteinlerinin ekspresyonlarını baskıladığı bulundu. Sonuçlarımız, literatürde ilk kez crizotinib + flavopiridol kombinasyonunun, crizotinibin yan etkilerini azaltmak ve etkinliğini artırmak için yeni ve etkili bir alternatif tedavi stratejisi olarak kullanılabileceğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is a leading health problem among women due to its high mortality and morbidity rate. Dec. Among women, breast cancer accounts for 1 in 4 cancer cases and 1 in 6 cancer deaths. Dec. Crizotinib is a c-MET inhibitor. Crizotinib has an ideal therapeutic effect for breast cancer, but liver damage caused by crizotinib is one of the biggest challenges in drug administration. Solving how to improve the therapeutic effect and reduce the hepatotoxicity of crizotinib is one of the urgent issues in the treatment of breast cancer. Therefore, research is needed into new treatment strategies to reduce the anti-cancer effective dose and side effects of crizotinib, as well as its resistance. Currently, anti-cancer therapies focus on inhibiting the development and proliferation of tumor cells by targeting apoptotic pathways. For this purpose, combination therapies are especially recommended rather than mono therapies. Flavopyridol, a natural compound, has been shown to induce apoptosis in cancer cell through caspase-dependent or independent mitochondrial pathways through the downregulation of anti-apoptotic proteins, inactivation of cell cycle-promoting proteins, and inhibition of cancer cell proliferation. In light of this information, the proposed thesis project aimed to investigate the possible effect of the combination of crizotinib and flavopyridol on the apoptosis signaling pathway, which is effective in the proliferation, colony formation and apoptosis characteristics of aggressive breast cancer cells, the combination of crizotinib + flavopyridol, developed resistance to crizotinib. According to our findings, it was found that combinations of crizotinib and flavopyridol according to their separate effects reduced the carcinogenic properties of cancer cells according to the dose of crizotinib administered alone, and combinations of crizotinib and flavopyridol according to their separate effects suppressed the expression of c-MET, FOXM1, ERK, PARP proteins, which are mediators of an important oncogenic signaling pathway for cancer cells. Our results showed for the first time in the literature that the combination of crizotinib + flavopyridol can be used as a new and effective alternative treatment strategy to reduce the side effects of crizotinib and increase its effectiveness.