Matematik öğretmen adaylarına yönelik dijital matematik okuryazarlık algı ölçeği geliştirilmesi ve öğretmen adaylarının algılarının çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
Developing a digital mathematics literacy perception scale for pre-service mathematics teachers and analyzing their perceptions in terms of various variables
- Tez No: 946480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZİZ İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Gelişen ve değişen teknolojik gelişmeler eğitim sistemini dönüşüme uğratmış, öğretmen ve öğrencilerin sahip olması beklenen yeterlilikler farklılaşmıştır. Teknolojik araç-gereçler ve dijital platformların eğitim sistemine dâhil edilmesi öğretmen ve öğrencilerin dijital okuryazarlık becerisine sahip olmasını kaçınılmaz hale getirmiştir. Matematik, öğrencilerin ön yargılarının olması, anlaşılmasının zor kabul edilmesi ve başarı seviyesinin yeteri düzeyde olmaması gibi sebeplerle üzerinde çalışılması gereken bir konudur. Matematik eğitiminde teknoloji kullanımı öğretim faaliyetlerini kolaylaştırmakta daha anlaşılır ve eğlenceli hale getirmektedir. Öğretim sürecinin yönetimini üstlenmiş öğretmenlerin ise teknolojiyle barışık ve teknolojiyi etkili kullanım becerisine sahip olması beklenmekte teknolojinin avantajlarından yararlanabilen aktif ve amacına uygun kullanabilen öğrenciler yetiştirmesi istenmektedir. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak bu çalışmada, ilköğretim matematik öğretmen adaylarına yönelik Dijital Matematik Okuryazarlık Algı (DMOA) ölçeği geliştirilmiş ve geliştirilen ölçek yardımıyla öğretmen adaylarının algıları çeşitli değişkenler açısından incelenmiştir. Araştırmanın yöntemi betimsel ve ilişkisel tarama modelidir. Araştırmanın çalışma grubu 2023-2024 öğretim yılı güz döneminde İnönü Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Fırat Üniversitesi Eğitim Fakültesi ve Gaziantep Üniversitesi Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Programı'nda öğrenim görmekte olan ve çalışmaya katılmaya gönüllü matematik öğretmen adaylarından oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen ''Dijital Matematik Okuryazarlık Algı Ölçeği'' ve ''Demografik Bilgi Formu'' kullanılmıştır. Bu ölçek ve form araştırmacı tarafından geliştirilmiş ve literatüre kazandırılmıştır. Araştırma verilerinin analizi SPSS programında yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken öncelikle Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA), sonrasında Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Ayrıca veriler cinsiyet değişkenine göre bağımsız örneklem t-testi ile sınıf ve üniversite değişkenlerine göre ANOVA testi ile değerlendirilmiştir. Bununla birlikte DMOA ile alt boyutları arasındaki ilişkiyi analiz etmek için korelasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre araştırmacılara yol gösterecek ve literatüre katkı sağlayacak önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Developing and changing technological developments have transformed the education system and the competencies that teachers and students are expected to have differentiated. The inclusion of technological tools and digital platforms in the education system has made it inevitable for teachers and students to have digital literacy skills. Mathematics is a subject that needs to be studied for reasons such as students having prejudices, being considered difficult to understand and not having a sufficient level of success. The use of technology in mathematics education facilitates teaching activities and makes them more understandable and enjoyable. Teachers who undertake the management of the teaching process are expected to be at peace with technology and to have the ability to use technology effectively, and they are expected to raise students who can take advantage of the advantages of technology and use it actively and appropriately for its purpose. Considering all these, in this study, Digital Mathematics Literacy Perception (DMLP) scale was developed for prospective elementary mathematics teachers and DMLP was examined in terms of various variables. Within the scope of the research, descriptive and relational survey model was used as a method. The study group of the research consists of pre-service mathematics teachers who are studying at Inonu University Faculty of Education, Fırat University Faculty of Education and Gaziantep University Faculty of Education Elementary Mathematics Teacher Education Program in the fall semester of 2023-2024 academic year and who volunteered to participate in the study. During the study, the data collection tool was the '' Digital Mathematics Literacy Perception Scale'' and ''Demographic Information Form'' were used. This scale and form were developed by the researcher and included in the literature. The analysis of the research data was conducted in SPSS program. While evaluating the data, first Exploratory Factor Analysis (EFA) and then Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted. In addition, the data were evaluated with independent sample t-test according to gender variable and ANOVA test according to class and university variables. In addition, correlation analysis was conducted to analyze the relationship between the DMOA and its sub-dimensions. According to the results obtained, suggestions were made to guide researchers and contribute to the literature.