Evaluation of a 4th grade English coursebook in terms of critical thinking skills
4. sınıf İngilizce ders kitabının eleştirel düşünme becerileri açısından değerlendirilmesi
- Tez No: 946514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYHUN KARABIYIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ufuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, 2024-2025 eğitim-öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan ilkokul 4. sınıf İngilizce ders kitabında eleştirel düşünme becerilerinin ne düzeyde yer aldığını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, Bloom'un Yenilenmiş Taksonomisi ve 21. yüzyıl becerileri doğrultusunda geliştirilen bir kontrol listesi kullanılmıştır. Kitaptaki tüm etkinlikler ünite temelli, beceri temelli ve bütüncül olmak üzere üç düzeyde analiz edilmiştir. Her etkinlik, ilgili olduğu dil becerisine (okuma, yazma, konuşma, dinleme, kelime bilgisi, dilbilgisi vb.) göre sınıflandırılmıştır. Veriler, içerik analizi yöntemiyle sistematik olarak sayısallaştırılmış ve eleştirel düşünmenin yer alma oranları yüzdelik verilerle ifade edilmiştir. Bulgular, özellikle üretim odaklı beceriler olan konuşma ve yazma etkinliklerinde eleştirel düşünmenin daha yaygın olduğunu; buna karşılık dinleme, dilbilgisi ve telaffuz gibi alanlarda bu becerilere sınırlı şekilde yer verildiğini göstermektedir. Ayrıca, bazı ünitelerde yüksek oranlarda eleştirel düşünme içeren etkinliklere rastlansa da, bu bölümlerdeki toplam etkinlik sayısının düşüklüğü, bazı becerilerin tamamen göz ardı edilmesi ve içerik dağılımındaki dengesizlik gibi çeşitli yapısal sınırlılıklar, kitabın genel anlamda eleştirel düşünmeye katkısını sınırlamaktadır. Sonuçlar, alan yazınla karşılaştırmalı olarak tartışılmış, kitabın güçlü ve geliştirilmeye açık yönleri belirlenmiştir. Çalışma, öğretim materyallerinin eleştirel düşünmeyi tüm dil becerilerine dengeli biçimde entegre etmesi gerektiğine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the extent to which critical thinking skills are incorporated into the 4th grade English coursebook published by the Ministry of National Education for the 2024–2025 academic year. A checklist developed in accordance with Bloom's Revised Taxonomy and 21st-century skills was employed in the analysis. All activities in the coursebook were analyzed on three levels: unit-based, skill-based, and holistic. Each activity was classified according to the relevant language skill (reading, writing, speaking, listening, vocabulary, grammar, etc.). The data were systematically quantified through content analysis, and the frequency of critical thinking integration was presented in percentages. The findings indicate that critical thinking is more commonly embedded in productive skills, such as speaking and writing, whereas its presence is considerably limited in areas like listening, grammar, and pronunciation. Moreover, although some units include a relatively high proportion of critical thinking-oriented activities, various structural limitations—such as the low number of total activities in those units, the complete omission of certain skills, and the imbalance in content distribution—restrict the overall contribution to critical thinking. The results were discussed in comparison with the existing literature, and both the strengths and areas for improvement of the coursebook were identified. The study emphasizes the importance of integrating critical thinking skills into all language areas in a balanced and comprehensive manner.