A comparative study on temporary protection status in Türkiye, USA, Canada and Australia
Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya'da geçici koruma statüsü üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
- Tez No: 946515
- Danışmanlar: PROF. DR. DEVRİM ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Göç Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve Avustralya'daki Geçici Koruma Statüsü'nü karşılaştırmalı bir şekilde değerlendirmektedir. Çalışma, hukuki çerçeveler ve siyasi gündemlerle beraber göç yönetimi stratejilerinin geçici koruma sistemlerinin işleyiş ve başarısını nasıl etkilediğini incelemektedir. Hukuki pozitivizm, insan hakları temelli yaklaşımlar, göç yönetimi, egemenlik teorisi ve karşılaştırmalı kamu politikası analizi bu araştırmanın teorik çerçevesini oluşturmaktadır. Türkiye' nin kriz odaklı bölgesel bir yaklaşıma sahipken, Amerika Birleşik Devletleri politize edilmiş ve takdire bağlı bir sistem uygulamakta, bunların yanında Kanada hak temelli bir insani yaklaşım benimserken, Avustralya kısıtlayıcı güvenlik odaklı bir model geliştirdiğini göstererek her ülkenin farklı modeller benimsediği vurgulanmaktadır. Uygunluk kriterlerinin, sağlanan hakların, entegrasyon fırsatlarının ve uzun vadeli istikrarın değerlendirilmesi sonucunda mevcut geçici koruma mekanizmalarının güçlü ve zayıf noktaları ortaya çıkarılmıştır. Bu araştırma geçici koruma sistemlerinin çoğunlukla hukuki belirsizlik içermesi ve kalıcı ikamet seçenekleri sunmadığını belirtmiş olup bu durumun faydalanıcıları uzun dönemde kırılgan durumda bıraktığını savunurken, siyasi çıkarlar ve ekonomik baskıların geçici koruma politikalarının insani amacını sıklıkla zayıflattığını gösteren kanıtlar sunmaktadır. Güçlendirilmiş geçici koruma sistemleri için araştırma uluslararası standartların uyumlaştırılması, hukuki netliğin geliştirilmesi ve sürdürülebilir politika reformlarının önemini ortaya koymuştur. Bu çalışma akademik bilgiyi politika önerileriyle birleştirerek insan haklarının korunması ve devlet egemenliğine saygı gösterilmesi gerektiği arasında bir denge kurarak gelecekteki göç yönetimi stratejilerine katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The thesis compares Temporary Protection Status (TPS) systems across Türkiye, the United States, Canada and Australia. The research evaluates the impact of legal systems alongside political motivations and migration management strategies on the operation of TPS solutions. The research applies theoretical frameworks from legal positivism, human rights-based approaches, migration governance perspectives, sovereignty theory, and comparative public policy analysis. It highlights how each country adopts different models: Türkiye implements a regional approach based on crisis response while the U.S. model relies on political discretion and Canada utilizes a humanitarian system founded on human rights principles and Australia employs a restrictive framework focused on security. The thesis exposes both strengths and weaknesses in current TPS mechanisms by studying eligibility requirements, rights given to beneficiaries, integration possibilities, and stability over the long term. The thesis demonstrates that TPS mechanisms frequently do not offer legal security or routes to permanent residency which places beneficiaries in a prolonged state of vulnerability. The study shows that political priorities and economic demands often weaken the humanitarian goals behind Temporary Protection Status policies. It also underscores the importance of developing unified global standards together with improved legal definitions and reforms that support sustainable policies to enhance global temporary protection systems. The study integrates academic research with policy suggestions to help develop future migration governance approaches that protect human rights within the boundaries of state sovereignty.