Şeyhülislâm Zekeriyyâ el-Ensârî ve fıkıhçılığı
Shaykh al-Islâm Zakarîyâ al-Ansârî and his jurisprudential thought
  1. Tez No: 946534
  2. Yazar: NURETTİN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN YİĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmada, hicrî IX. ve X. yüzyıllarda Mısır'da yaşamış; İslâmî ilimler başta olmak üzere aklî ve naklî birçok ilim dalında uzmanlaşmış, Şâfiî mezhebinin önde gelen fakîh ve kadılkudâtlarından biri olarak temayüz etmiş“Şeyhülislâm Zekeriyyâ el-Ensârî ve Fıkıhçılığı”incelenmektedir. Bu konunun seçilmesinin amacı, Ensârî'nin ilmî şahsiyetini, Şâfiî mezhebindeki saygın konumunu, ictihâd mertebesi ve fetvâdaki yerini, sonraki fukahâya etkisini ve fürû fıkha dair telif ettiği ihtisâr ve şerh türü eserlerinde öne çıkan hususları kapsamlı bir biçimde tespit etmektir. Nitel araştırma yöntemlerinden metin analiz tekniği kullanılarak hazırlanan bu çalışma, bir giriş, dört ana bölüm ve eklerden oluşmaktadır. Giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi, sınırları, kullanılan kaynakların ve konuyla ilgili daha önce yapılmış benzer çalışmalar analiz edilmektedir. Birinci bölümde, Ensârî'nin yaşadığı Memlükler döneminin siyasi, sosyal ve ilmî durumu irdelenmekte; ardından Ensârî'nin hayatı, ilmî şahsiyeti, hocaları, talebeleri ve eserleri hakkında ayrıntılı bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölümde, Ensârî'nin Şâfiî mezhebindeki konumu ele alınarak onun ictihâd mertebesindeki yeri, mezhep içindeki fetvâ konumu, sonraki fukahâ üzerindeki etkisi ve ona atıfta bulunulurken kullanılan vasıflar detaylı olarak incelenmektedir. Üçüncü ve dördüncü bölümlerde, Ensârî'nin fürû fıkha dair ihtisâr ve şerh türü eserlerinde öne çıkan hususlar titizlikle incelenmektedir. Çalışma, araştırma neticesinde elde edilen bulguların yer aldığı sonuç bölümü, yararlanılan kaynakların listelendiği kaynakça ile İmam Şâfiî, Ensârî, onun hocalarından İbn Hacar el-Askalânî ve talebelerinden Abdülvehhâb eş-Şa'rânî'nin kabirlerinin fotoğraflarının yer aldığı eklerle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study examines“Shaykh al-Islam Zakariyya al-Ansari and His Jurisprudence,”focusing on a prominent jurist and qadi al-qudat of the Shafi'i school of thought who lived in Egypt during the 9th and 10th Hijri centuries. al-Ansari was distinguished by his expertise in numerous intellectual and transmitted sciences, particularly Islamic disciplines. The objective of choosing this topic is to comprehensively ascertain al-Ansari's scholarly personality, his esteemed position within the Shafi'i school, his rank in ijtihad and his standing in issuing fatwas, his influence on subsequent jurists, and the salient features of his abridged and commentary-type works on furu' fiqh. Prepared using the text analysis technique within qualitative research methods, this study comprises an introduction, four main chapters, and appendices. The introduction analyzes the study's subject, objective, significance, methodology, limitations, the sources utilized, and similar prior studies on the topic. The first chapter investigates the political, social, and scholarly conditions of the Mamluk period, during which al-Ansari lived. Subsequently, detailed information is presented regarding al-Ansari's life, scholarly personality, teachers, students, and works. The second chapter addresses al-Ansari's position within the Shafi'i school, thoroughly examining his rank in ijtihad, his authority in issuing fatwas within the school, his impact on later jurists, and the epithets used when referring to him. The third and fourth chapters meticulously examine the prominent features of al-Ansari's abridged and commentary-type works concerning furu' fiqh. The study concludes with a results section presenting the findings obtained through the research, a bibliography listing the sources consulted, and appendices that include photographs of the graves of Imām al-Shāfiʿī, al-Ansārī, his teacher Ibn Ḥajar al-ʿAsqalānī, and his student ʿAbd al-Wahhāb al-Shaʿrānī.