Doğu Akdeniz jeopolitiğine Mısır üzerinden bakış, Mısır-Türkiye normalleşmesi
A view of Eastern Mediterranean geopolitics through Egypt, normalization between Egypt and Turkey
- Tez No: 946577
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSAMETTİN İNAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Doğu Akdeniz, ticari, ekonomik ve jeopolitik konumu ile dikkat çekmiş, bölge ülkelerinin yanı sıra tüm dünya ülkeleri için önem arz eden bir odak noktası haline gelmiştir. Enerji kaynakları bakımından doğalgaz, fosil yakıt, hidrokarbon zenginliklerinden dolayı rekabet alanına dönüşerek kıyı ülkeler arasında ciddi mücadeleler verilmektedir. Yeraltı kaynaklarının yanı sıra deniz ticareti açısından da ciddi bir öneme sahiptir. Siyasi olarak Aralık 2010'dan itibaren başlayan Arap dünyasındaki gelişmelerde göz önünde bulundurulduğunda, bölgesel ve küresel alanda Doğu Akdeniz'e kıyısı olan ülkeler ile geri planda Avrupa ülkelerinin de içinde yer aldığı, stratejik hamlelere ve gerilimlere neden olmaktadır. Türkiye için bölgenin coğrafi konumu oldukça önem arz etmektedir. Türkiye bölge ülkeleri arasındaki siyasi, ekonomik, ticari konularda adımlar atmakta, bölgede sahip olduğu jeopolitik konumunu koruyarak, daha etkin rol üstlenme, bölgede payını arttırmaya çalışmaktadır. Özellikle son dönemde din, mezhep ve etnik çeşitliliği ile bölgede en çok benzeyen ülke Mısır ile yapılan anlaşmalarla bu stratejisini destekler niteliktedir. Doğu Akdeniz, Libya gibi jeopolitik noktalar ve deniz yolları gibi ortak noktalar ele alındığında geçmişte ortak medeniyet, kültür ve coğrafi yakınlığı bulunan Türkiye ve Mısır ilişkilerinin normalleşmesi iki tarafında ortak çıkarlarına hizmet edecektir.
Özet (Çeviri)
The Eastern Mediterranean has attracted attention with its commercial, economic and geopolitical location and has become an important focal point for the countries of the region as well as all the countries of the world. In terms of energy resources, it has become a competitive area due to natural gas, fossil fuel and hydrocarbon riches, and serious struggles are being waged between influential countries in the region. In addition to its underground resources, it also has serious importance in terms of maritime trade. Considering the political developments in the Arab world that have started since December 2010, it causes strategic moves and tensions in the regional and global arena, including the countries bordering the Eastern Mediterranean and the European countries in the background. The geographical location of the region is very important for Turkey. Turkey is taking steps in political, economic and commercial issues among the countries in the region, and is trying to take on a more active role and increase its share in the region by preserving its geopolitical position in the region. Especially recently, it supports this strategy with the agreements made with Egypt, the most similar country in the region with its religious, sectarian and ethnic diversity. Considering geopolitical points such as the Eastern Mediterranean, Libya and common points such as maritime routes, the normalization of relations between Turkey and Egypt, which have common civilization, culture and geographical proximity in the past, will serve the common interests of both parties.