Kınalı keklik yumurtalarında dış kalite özellikleri kullanılarak iç kalite özelliklerinin tahmin edilmesi
Prediction of internal quality traits of Alectroris chukar partridge eggs using external quali̇ty parameters
  1. Tez No: 946590
  2. Yazar: ŞEYMA ALKAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışma, keklik yumurtasının iç kalite parametreleri olan ak yüksekliği ve sarı ağırlığının, dış kalite özellikleriyle ilişkisini incelemeyi amaçlamıştır. Yapılan regresyon analizleri, ak yüksekliği ve sarı ağırlığının yumurta kabuğu kalınlığı ve yumurta ağırlığı gibi dış kalite parametreleriyle güçlü doğrusal ilişkiler gösterdiğini ortaya koymuştur. Elde edilen çok yüksek R² değerleri, sırasıyla % 99 ve % 82, bu iki parametrenin yumurtanın dış kalite özelliklerini büyük ölçüde açıklamakta etkin olduğunu göstermektedir. Çalışma kapsamında, çoklu doğrusal bağlantı sorunları tespit edilmiş ve bu sorunları aşmak amacıyla Ridge regresyonu yöntemi kullanılmıştır. Ridge regresyonu, parametreler arasındaki yüksek korelasyonu dikkate alarak daha güvenilir ve doğru tahminler elde edilmesine olanak sağlamıştır. Regresyon modelinde kullanılan bu yöntem, özellikle yüksek korelasyona sahip parametrelerin analizinde doğruluk ve güvenilirlik sağlamada etkili olmuştur. Modelin doğruluğu ve tahmin güvenilirliği, kullanılan Ridge regresyonu yöntemi ile artmış, aşırı uyum (overfitting) problemi ortadan kaldırılmıştır. Çalışma, keklik yumurtası için ak yüksekliği ve sarı ağırlığının, yumurta dış kalite parametreleri ile ilişkilendirilmesinin, bu türlerin yumurta kalitesini belirlemede ne denli önemli olduğunu vurgulamaktadır. Keklik yumurtası dış kalite parametrelerinin, özellikle ak yüksekliği ve sarı ağırlığının yüksek korelasyonları, bu parametrelerin kalite değerlendirmesinde kritik bir rol oynadığını kanıtlamaktadır. Sonuç olarak, keklik yumurtası ak yüksekliği ve sarı ağırlığının, yumurtanın dış kalite özelliklerini belirlemede etkili parametreler olduğu bulunmuştur. Ayrıca, Ridge regresyonu yöntemi, çoklu doğrusal bağlantılarla başa çıkılması açısından etkin bir modelleme yöntemi olarak ortaya çıkmıştır. Elde edilen bulgular, keklik yumurtası gibi av hayvanları yumurtalarının kalite değerlendirmelerinde kullanılan parametrelerin doğru şekilde modellenmesinin, gelecekteki araştırmalar için de değerli bir rehber sunabileceğini göstermektedir. Bu çalışma, keklik yumurtası kalite analizlerinin daha doğru ve güvenilir bir şekilde yapılabilmesi için önemli bir katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the relationship between the internal quality parameters (albumen height and yolk weight) and external quality characteristics of partridge eggs. Regression analyses revealed that albumen height and yolk weight had strong linear relationships with external quality parameters, such as shell thickness and egg weight. The high R² values of 99% and 82%, respectively, suggest that these two parameters significantly explain the external quality of the eggs. In this study, multicollinearity issues were identified, and to overcome these issues, the Ridge regression method was used. Ridge regression allowed for more reliable and accurate predictions by accounting for the high correlation between parameters. This method has proven to be effective in enhancing the accuracy and reliability of the model, especially when dealing with highly correlated parameters. By using Ridge regression, issues of overfitting were avoided, and the model's generalizability was improved. The study highlights the importance of albumen height and yolk weight in determining the external quality parameters of partridge eggs. The strong correlations between these parameters and external quality characteristics emphasize the critical role they play in quality assessment. The findings demonstrate that albumen height and yolk weight are key determinants of the external quality of partridge eggs. In conclusion, albumen height and yolk weight of partridge eggs have been found to be effective parameters in determining the external quality characteristics of the eggs. Furthermore, the Ridge regression method has proven to be an effective modeling technique in overcoming multicollinearity issues. The findings of this study provide valuable insights for future research in the quality assessment of partridge eggs and other game bird eggs. This study contributes significantly to the accurate and reliable evaluation of partridge egg quality.