Özne, hakikat, siyaset: Postmodern tartışma alanı ve marksizm
Subject, truth and politics: Postmodern topics and marxism
- Tez No: 94660
- Danışmanlar: PROF.DR. ÖMÜR SEZGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Özne, Hakikat, Siyaset başlıklı, alt başlığı, Postmodern Tartışma Alanı ve Marksizm olan bu tez çalışmasının temel tezi, postmodern tartışma alanı ve ona bağlanan toplumu açıklama tarzlarının, günümüz dünyasını anlamak için elverişli bir araç olmadığı ve genel olarak dünyanın ileriye doğru dönüştürülmesi anlamında olumlu bir siyaset önerisine de sahip olmadığı gibi, olamayacağıdır. Tezde, devamla, dünyanın değiştiğini temel bir varsayım olarak aldığımızda bile, onu açıklamak ve olumlu bir siyaset önerisine bağlamak üzere Marksizmin hala temel bir rol oynadığı ileri sürülmektedir. Postmodern Tartışma Alanı, tez içinde yeniden tarif edilmiştir. Buna göre, bu alan, bir yanda postmodemizmin diğer yanda olumlu modernlik varsayımlarının bulunduğu bir bütünlüktür. İlk kesimi, Baudrillard, Lyotard gibi postmodernistler oluştururken, ikinci kesimi, Berman, Habermas gibi eleştirel teorisyenler oluşturmakta; bunlar arasında bir tartışma yürümesine rağmen, tezde, bizzat bu tartışmanın kendisinin bir“postmodern tartışma alanı”oluşturduğu öne sürülmektedir. Buna göre, tartışma alanının temel karakteristikleri ve varsayımları, özne, hakikat ve siyaset kavramlarının, sonuncu kavram başat olmak üzere oluşturduğu bağlam içinde tartışılmaktadır. Postmodern tartışma alanı; esas olarak, Aydınlanmanın 'özne'sinin ölümünü haber vermekte, 'modern' bilimlerin her tür 'hakikat' iddiasını reddetmekte ve iyimser siyaset önerisine direnmektedir. Postmodern tartışma alanı, genel olarak Aydınlanma değerleri ve düşüncesi ile (dolayısıyla Aydınlanmanın en meşru mirasçısı Marksizm'le) yapılmış bir polemik olarak nitelenebilir. Bu polemiğin postmodern tartışma alanında sürdürülebilmesi için, alan içinde ortak bir modernlik imgesi oluşturulmuştur. Tartışmacıların bu imgeyi, belirtik bir kavramolarak inşa etmeye giriştiklerinde aralarında yaratmış oldukları farklar, belli bir indirgeme düzeyinde, sadece postmodern tartışmanın ideolojik hegemonyası ile ilgili olarak görülebilir. Böylece modernlik imgesinin, postmodern tartışmanın egemen olduğu son çeyrek yüzyıldır, sosyal bilimlerde ve siyaset biliminde açıklayıcı bir kavrammış gibi görünmesinin ya da gösterilmesinin gerçek nedenlerine yaklaşmak üzere bir adım atmak mümkün olur: Modernlik, değil bir kavram bir imge olarak bile, bütün bir insan bilimleri alanı içinde herhangi bir açıklayıcılık taşımaz ve kavram, açıklayıcı olan Kapitalizm kavramı karşısında, bu ikincisinden kurtulmak için üretilmiş ideolojik bir icattır. Bu tezde, değişen dünyayı anlamak için, öncelikle uygun bir kavramsal çerçeveye ihtiyacımız olduğu gerçeğinden hareketle, modernlik imgesi başta olmak üzere, postmodern tartışma alanının temel kavram ve tezleri karşısında, kapitalizm kavramı başta olmak üzere, tarihsel materyalizmin temel kavram ve tezlerine başvurmak gerektiği ileri sürülmektedir. Eğer dünyanın değiştiği düşüncesi, olumlu bir siyaset önerisine bağlanacak ise, Aydınlanma değerleri ve onun hem en meşru mirasçısı ve hem de en köktenci eleştirmeni olan genel olarak Marksizm alanı, postmodern tartışma alanında üretilen sürekli ideolojik taarruz karşısında savunulmalı ve bu savunu, dünyayı anlama ve değiştirme pratiği ile ileri götürülmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The main thesis of this study named Subject Truth and Politics: Postmodern Topics and Marxism is that postmodern topics and related types of explanations of society are not capable of understanding today's world and dealing optimistic political proposal for transforming it. In the study it is claimed that, even if we think the world changing by itself as a basic hypothesis, Marxism plays a central role to explain it and relate this explanation to an optimistic political proposal. Postmodern topics is tried to be redefined in this study. According to this redefinition, this topics is the unity that contains postmodernism on the one hand and affirmative modernity on the other the first part of which is composed of postmodern theorists as Baudrillard and Lyotard wheras, the critical theorists like Berman and Habermas are put in the second part. Although there seems a discussion between these two parts, this discussion itself is issue in the realm of postmodern topics. According to this, the main characteristics of postmodern topics are being discussed in the context of subject, truth and politics in which the latest one is the most dominant. Postmodern topics is mainly settled on the death of the“subject”of Enlightenment, refusal of the“truth”of“modern”sciences and resistance to the optimistic political proposals. Generally, the postmodern topics could be identified as a counter poliemics to the values and thought of Enligthenment, thus of the Marxism; the most legitimate legacy of it. In order tocontinue this polemics within postmodern topics, there have had built an image of a common modernity. The differences that have been created when they want to conceptualize th°s“image”is directly related with the ideological hegemony of postmodern topics. By this way, it becomes possible to understand the reasons why the image of modernity is seen as an explanatory conceptualization in social and/or political sciences within last decade where the postmodern discussion is dominant one. Modernity, not only as a concept but also as an image, does not include an explanatory value within the realm of human sciences. The concept of modernity is an ideological invention in order to escape to use the concept of capitalism. It is claimed that against modernity and other conceptualizations of postmodern topics, there is need to apply to the basic concepts of historical materialism like capitalism in order to understand the changing world. If we still need to relate the thought of the world changing to the optimistic political proposal, Marxism should be defended aganist. ideological attacks of postmodern topics and this defence should be unified with the practice of understanding and changing the world.