Konut üretiminde kamu finansman sistemleri ve işleyişleri
The Public financial systems and their functionality in house production
- Tez No: 94661
 - Danışmanlar: PROF.DR. RUŞEN KELEŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Konut Üretiminde Kamu Finansman Sistemleri ve İşleyişi Gelişmekte olan ülkelerde ortaya çıkan iskan olayının en başta gelen özelliği, iskan büyümesinin ölçeği ve büyümenin hızıdır. Dolayısıyla, gelişmekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye de, Cumhuriyetin ilanından günümüze kadar geçen süre içerisinde, hızlı nüfus artışı ve kentleşmeye bağlı olarak her yıl daha çok sayıda konut yapımına gerek duyulmuştur. Yine bu süre zarfında, konut sektörünün önem ve ağırlık kazanmasına paralel olarak çeşitli konut politikaları denenmiş ve izlenen politikalar çerçevesinde farklı konut finansman sistemleri uygulanmıştır. Ülkemiz de vatandaşların konut sahibi olmalarına yönelik uygulanan finansman desteği ise, ya merkezi yönetim tarafından oluşturulan kurumlar aracılığıyla bazen bütçeden aktarılan, bazen bütçe dışı kaynaklardan oluşturulan fonlarla ya da, sosyal yardımlaşma kurumlarının bu amaç doğrultusunda oluşturdukları fonlardan veya bankaların topladıkları mevduatın bir kısmını konut kredisi olarak vermeleri yoluyla sağlanmıştır. Ancak bugüne değin, konut üretimine yönelik çeşitli finansman sistemleri uygulanmasına rağmen, bu sistemler için yaratılan kaynaklar üzerindeki denetim yetersizliği ve bu kaynakların farklı alanlarda değişik amaçlar doğrultusunda kullanılması sonucu bugün için bu sistemlerin tam başarıya ulaştığını söylemek elbette mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Public Financial Systems and Their Functionality in House Production The most essential characteristics that appear in housing among developing countries is its rapid growth through inadequate financial systems. Therefore as Turkey takes its place among those developing countries and having fast overpopulation and urbanisation, more and more housing has became necessary from the declaration of Republic to nowadays. In addition, during this period various housing policies have been tried in connection with the housing sector that has gained importance and various housing financial systems have been applied in regard to the policies followed. The financial support applied in our country for our citizens to acquire houses is carried out either by the institutions formed by central administration by means of funds from budget or from other sources or by funds of social support institutions or by the deposits of banks given as a housing credit. Although various financial systems are applied in our country for the problem of housing in these times, it is rather difficult to conclude that these systems have achieved success due to the lack of control over the sources created for these systems, leading to the wrong use of funds for different purposes.