Çalışanların işe bağlılıklarının yordayıcıları olarak kariyer uyumluluğu, kariyer memnuniyeti ve kariyer sürdürülebilirliklerinin incelenmesi
Examining career adaptability, career satisfaction, and career sustainability as predictors of employees' work engagement
  1. Tez No: 946609
  2. Yazar: SİBEL YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEYMİ DOENYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bireylerin yetişkinlik döneminde ilgilendiği önemli konulardan biri iş sahibi olmak ve kariyer oluşturmaktır. İş dünyasındaki hızlı değişim ve gelişmeler bireylerin işlerine bağlılığının altındaki psikolojik dinamikleri de anlama gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bu araştırma özel sektör çalışanlarının işe bağlılıklarını şekillendirebilecek yapılardan kariyer uyumluluğu, kariyer memnuniyeti ve kariyer sürdürülebilirliklerini inceleyerek işe bağlılığı daha iyi anlamayı amaçlamıştır. Ayrıca çalışanların işe bağlılıklarının çeşitli demografik değişkenlere göre de araştırılmıştır. Araştırmanın örneklemini oluşturan, Türkiye'de özel sektörde farklı gruplarda çalışmakta olan 402 katılımcıdan (204 kadın, 198 erkek) Kişisel Bilgi Formu, İşe Bağlılık Ölçeği, Kariyer Uyumluluğu Ölçeği, Kariyer Memnuniyeti Ölçeği ve Kariyer Sürdürülebilirlik Ölçeği ile veri toplanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre erkek katılımcıların, evli olanların, deneyim süresi 11 yıldan fazla olanların, yönetici seviyesinde ve son olarak büyük ölçekli firmada çalışan kişilerin işe bağlılık düzeyleri yüksek bulunmuştur. Yaş ve eğitim seviyesine göre ise işe bağlılık düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Araştırmanın değişkenlerinden kariyer uyumluluğu, kariyer memnuniyeti ve kariyer sürdürülebilirliği arttıkça işe bağlılık düzeyleri de artmıştır. Hiyerarşik regresyon analizi sonuçlarına göre işe bağlılıkla ilişkisi incelenen değişkenlerin işe bağlılıktaki toplam varyansın %49'unu açıkladığı bulunmuştur. Ayrıca kariyer uyumluluğu değişkeninin işe bağlılık üzerindeki yordayıcı gücünün, kariyer memnuniyeti ve kariyer sürdürülebilirliğinin işe bağlılık üzerindeki yordayıcı gücünden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bu araştırmada elde edilen sonuçların, özel sektörde çalışan bireylerin işe bağlılıklarını artırmaya yönelik kariyer danışmanlığı çalışmalarına içgörü kazandırabileceği ve organizasyonlardaki uygulamalara rehberlik edebileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
One of the issues that individuals are focused on during adulthood is having a job and building a career. Rapid changes and developments in the business world bring about the need to understand psychological dynamics underlying work engagement of individuals. This study aimed to better understand work engagement by examining career adaptability, career satisfaction, and career sustainability, which are some of the constructs that can shape the work engagement of private sector employees. In addition, employees' work engagement was also investigated according to various demographic variables. The sample consisted of 402 employees (204 females, 198 males) from various groups working at private sector organizations in Turkey. Data was collected using“Personal Information Form”,“Work Engagement Scale”,“Career Adaptability Scale”,“Career Satisfaction Scale”and“Career Sustainability Scale”. Findings showed that there were statistically significant differences in work engagement levels of private sector employees who were male, married, had more than 11 years of experience, were manager, and worked at large-scale company. However, no statistically significant difference in work engagement levels was found based on the age and educational level variables. As levels of career adaptability, career satisfaction, and career sustainability increased, work engagement also increased. According to the results of the hierarchical analysis, these variables examined in relation to work engagement explained 49% of the total variance in work engagement. Furthermore, career adaptability was found to be the strongest predictor of work engagement compared to career satisfaction and career sustainability. The results of this study show that having career adaptability, being satisfied with career, and having a sustainable career are associated with increased work engagement. These findings can provide insights for career counseling services and can guide organizational practices directed towards private sector employees.