Pervin Şakir'in şiirlerindeki temalar
The Themes in Perveen Shakir's poems
  1. Tez No: 94666
  2. Yazar: ASUMAN BELEN ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMA BENLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Urdu Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
167 ÖZET Bu tezde Pervîn Şakir'in şiirlerini yönlendiren temaları ve bu temaları işlerken kullandığı dili işlemeye çalıştık. Yaşadıkları ve tanık olduklanyla kendini ifade ederken kullandığı aşk, ayrılık, pişnmanlık, umutsuzluk, yazgı ölüm, din vb. temalar şairin şiirdeki bireyselliğini oluşturmuştur. Pervin Şakir şiirlerinde sadece bireysel temaları kullanmakla kalmamış, şiirinde yarattığı iç dünyasını dış dünyaya açarak toplumsal temalarla buluşturmuştur. Bu balamdan Şakir'in şiiri bireysel bilinç ile toplumsal bilincin kaynaştığı, birbiri içine geçtiği bir şiirdir. Ancak şairin bireyselliğe daha fazla yer verdiğini ve toplumsal sorunları hayatının belli bir döneminde ağırlıkla işlediğini görüyoruz, öte yandan şiirlerinde kadın sorunlarına değinmekle birlikte açıkça feminist bir yönünün olmadığım da söyleyebiliriz. Bir şiirde temaların niteliğini açıkça etkileyen dilsel özellikler, Pervin Şakir'in şiirlerinde de görülebilir. Şair şiirlerinde eğretilemelerden büyük ölçüde yararlanır, öte yandan benzetmeler, betimlemelerden de aynı ölçüde yararlanmıştır. Bu üç özellik Pervin Şakir'in şiir dilini belirleyen dilsel öğelerdir. Serbest nazımla yazdığı şiirlerinde, sade, yalm, neredeyse gündelik bir dil kullanmıştır. Ayrıca Farsça ve Hintçe sözcüklerden de yararlanmıştır. Pervin Şakir yarattığı şiir dili, işlediği temalarla Pakistan ve Doğu edebiyatında ayrı bir öneme sahiptir. Şiiriyle bireysel bilincin iç dünyasını zengin bir görünümle sergileyebilmiştir.
Özet (Çeviri)
168 ABSTRACT In this thesis we have tried to analyse the themes in Perveen Shakir's poems and the language she used. She expresses herself through the themes such as love, separation, hopelessness, fate, death, religion etc. which she herself experienced or witnessed. And these themes establish the poet's individuality in her poems. Perveen Shakir not only used individual themes in her poems, but through opening her inner world to outside world, she dealt with sociel themes. Thus, Shakir's poems connects the individual with the social consciousness. However, it is obvious that the poet deals more with individual subjects and only dealth with social subjects in a certain period of her life. Moreover, although she touches upon the problems of women in her poems, she does not have an obvious feministic outlook. The linguistic elements that would affect the theme of any poem can also be seen in Perveen Shakir's poems. The poet makes use of metaphors a lot. Moreover, she also uses similes and descriptions. This three elements characterise Perveen Shakir's language in her poems. She uses a plain, everday language in her poems. Moreover, she also used Persian and Hindi words. Perveen Shakir, has an important place in both Pakistan and Eastern Literature with the languages and themes she used in her poems. With, her poems, she is able to exhibit the inner world of the individual consciousness.