Yerel yönetim kültürel faaliyetlerinin sosyal sermaye üretimine katkıları (Sakarya örneği)
The contributions of local government cultural activities to the production of social capital (The case of Sakarya)
- Tez No: 946671
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL ABİDİN KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; Sakarya merkezinde yer alan ve örneklemini Sakarya Büyükşehir, Adapazarı, Erenler ve Serdivan Belediyelerinin oluşturduğu yerel yönetim birimlerince yapılan kültürel faaliyetlerin sosyal sermaye üretimine katkı sağlayıp sağlamadığı, sağlıyorsa ne derece katkı sağladığı konusunu araştırmaktır. Böylelikle daha önceden fazlaca çalışılmamış olan yerel yönetimler ve onların sosyal sermaye üretme kapasiteleri hakkında yeni ve geçerli bilgilere ulaşılması hedeflenmektedir. Çalışma yukarıdaki amaçlar doğrultusunda üç bölüm olarak tasarlandı. Birinci bölümünde sosyal sermaye ve yerel yönetim yapılarına dönük kavramsal ve kuramsal çerçeveye ilişkin tartışmalar ilgili ulusal ve uluslararası yazın bağlamında tartışıldı. İkinci bölümde araştırmanın metodoloji, kapsam ve sınırlılıkları ortaya konuldu. Üçüncü bölümde ise bulgular başlığı altında yarı yapılandırılmış mülakatlar ekseninde bir araya getirilecek nitel verilerin Maxqda programı aracılığıyla analizi yapıldı. Evrenini Sakarya'nın oluşturduğu araştırmanın örneklemini Sakarya Büyükşehir Belediyesi ile Adapazarı, Erenler ve Serdivan İlçe Belediyeleri oluşturmaktadır. Nitel araştırma desenlerinden eylem araştırması yöntemi kullanıldı. Veriler olasılıksız (amaçlı) örnekleme yöntemlerinden benzeşik (homojen) örnekleme yöntemiyle toplanarak, tümevarımsal nitel veri analizi yaklaşımından istifade edilip karşılaştırmalı analizi yapılmıştır. Araştırma verilerinin elde edilmesinde çalışan ve paydaş olmak üzere iki grup olarak belirlenen katılımcılarla sosyal sermaye bileşen ve göstergeleri üzerinden Ocak-Şubat 2025 tarihleri arasında mülakat görüşmeleri yapıldı. Verilerin toplanması aşamasında ses kayıtlarının dökümleri yapılmış, görüşmelere verilen cevaplar birincil veri olarak elektronik ortama aktarılmıştır. Ayrıca belediyelerin 2019-2023 yıllarına ait faaliyet raporlarından ikincil veri olarak yararlandı. Araştırma Sakarya'daki dört belediye ile sınırlı olmasına rağmen, sonraki çalışmalara ışık tutacağı ve kurumların güçlü ya da iyileştirmeye açık yönlerini sosyal sermayenin boyutları kullanarak belirlemede ve geliştirmede yöneticiler için yol gösterici olup katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate whether the cultural activities implemented by local government units located in central Sakarya –namely Sakarya Metropolitan Municipality of and the district municipalities of Adapazarı, Erenler, and Serdivan- contribute to the production of social capital, and if so, to what extent. The study aims to generate new and valid insights into the largely understudied capacities of local governments in producing social capital. In line with these objectives, the study is structured in three main sections. The first section discusses the conceptual and theoretical framework related to social capital and local goverment structures, within the context of relevant national and international literature. The second section outlines the methodology, scope, and limitations of the research. The third section presents the findings, based on the analysis of qualitative data obtained through semi-structured interviews, using the Maxqda software. The research population consists of the city of Sakarya, whit the sample comprising Sakarya Metropolitan Municipality and the district municipalities of Adapazarı, Erenler, and Serdivan. The study adopts an action research design, one of the qualitative research methodologies. Data were collected through homogeneous purposive sampling- a type of non-probability sampling- and analyzed using an inductive qualitative data analysis approach, followed by a comparative analysis. For data collection, two participant groups were identified: municipal employees and stakeholders. Interviews were conducted between January and February 2025, based on the components and indicators of social capital. During the data collection phase, audio recardings were transcribed, and the participants' responses were digitally recorded as primary data. Additionally, the municipalities' activity reports from 2019 to 2023 were used as secondary data sources. Although the study is limited to four municipalities in Sakarya, it is expected to provide valuable insights for future research and to guide municipal administrators in identifying and improving institutional strenghts and areas for development throgh the lens of social capital dimensions.