Vishnu Purana'da efsaneler
The Legends of the vishnu Purana
- Tez No: 94668
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ MACUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Hint Edebiyatı içinde en önemli bölümü Hinduizm dinine ait metinler oluşturur. Kronolojik bir akışla Hint toplumunun da değişimini gösteren bu metinler Vedalar, Brâhmanalar, Âranyakalar, Upanishadlar, Destanlar, Purânalar ve Tantralar'dır. Tezde Vedik ve Epik Dönem olarak iki gruba ayrılan bu kültürel birikim içinde destan döneminden sonra gelen ve kökü Rg Veda'ya kadar giden 18 Purâna'dan biri olan Vishnu Purâna ele alınmıştır. Purâna' lar daha önceki edebi metinlerden farklı olarak halka ait metinlerdir. Bunlar Hinduizm dininde tamı Vishnu, Şiva ve Brahma inançlarını yayan ve destekleyen metinlerdir. Eski devirlere ait efsanelerin ve öykülerin anlatıldığı her Purâna da aranan beş karakteristik temel özellik vardır: 1) Yaradılış; 2) Yeniden Yaradılış; 3) Soy (Tanrıların ve Brahmanlann Soy Kütükleri); 4) Mamı Devirleri; 5) Hanedanların Tarihleri. Vishnu Purâna 6 kitap 23.000 beyitten meydana gelir. Tanrı Vishnu inanırlarının temel kitabı olan bu Purâna'nın çerçevesini, Ermiş Paraşâra ile öğrencisi Maitreya arasındaki soru cevap şeklinde karşılıklı konuşmalar oluşturur. Bu konuşmalarda tanrıların, şeytanların, kahramanların, insan ırkının türeyişi; dünyanın yaradılışı; çeşitli mitolojik öyküler; coğrafi bilgiler; doğum, ölüm, evlilik vs. seremonileri; kralların soy listeleri; eski çağların ermişleri ve krallarıyla ilgili efsaneler gibi pek çok konu yer alır.172 Çalışma sırasında sadece Vishnu Purâna değil, o döneme kadar uzanan eserler de incelenmiş ve genel hatlarıyla bahsedilmiştir. Tezin esas içeriğini oluşturan efsaneler incelendiğinde; bazılarının Rg Veda'ya kadar dayandığı, bazılarının ise sadece bu dönemde ortaya çıktığı gözlenmiştir. Tez içinde bu efsanelerden çevirilere yer verilmiş ve açıklamaları yapılmıştır. Efsanelerin kökenindeki sosyal nedenlere de kısaca değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Summary The most important chapter in The history of classical Hindi Literature actually relates to The Hindu religion. Chronological study of these texts, which include Vedas, Brahmanas, Aranyakas, Upanishads, Epics, Purânas and Tantras, reflects a vivid picture of the changes in Hindu society from time to time. The object of this Thesis is to study Vishnu Purâna, one of the eighteen Purânas coming immediately after the epic period and whose roots go down to Vedas, aiming at scrutinising the cultural accumulation which can be classified in to Vedic and Epic Periods. Purânas are different from the previous literary texts and belong to the common people. These propagate and support the beliefs of Vishnu, Shiva and Brahma in Hindu religion. Each Purâna, narrating tales and stories of ancient times, has five basic distinct characteristics. 1. Creation 2. Re-surrection. 3. Ancestry (family trees of gods and Brahmanas) 4. Manu Period 5. Histories of Royal Families. Vishnu Purâna consists of six books and 23 000 couplets. This Purâna being the basic book of Vishnu belivers, has a form of question answer dialogs between174 saint Parashara and his disciple Maitreya. There are many topics in these dialogs, such as the creation of the gods, devils, heros, human being, creation of the world, mythological stories, geographical informations, birth, death, marriage ceremonies, lists of royal families, legends about the saints and the king of ancient times. While dealing with Vishnu Purâna, the works reaching upto that time, have also been discussed. During the study of tales and stories, that form the basic content of the thesis, it was found that some of them went down to Rg Veda and some came out only in that Period. Most of these stories have been translated in this thesis with necessary explanations and comments. Social causes of these stories have also been discussed at some length.