Erkeklerde Anti-Müllerian Hormon'un biyolojik varyasyon verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of biological variation data of Anti-Mullerian Hormone in men
  1. Tez No: 946710
  2. Yazar: RUMEYSA BETÜL KILINÇER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞEN CANİKLİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Amaç: Bu çalışmada, sağlıklı erkek bireylerde serum Anti-Müllerian Hormon (AMH) düzeylerinin analiz edilerek birey içi (CVI) ve bireyler arası (CVG) biyolojik varyasyon verilerinin belirlenmesi ve bu verilerle bireysellik indeksi (II), referans değişim değerleri (RCV) ve analitik performans spesifikasyonları (APS) hesaplanması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Avrupa Klinik Kimya ve Laboratuvar Tıbbı Federasyonu (EFLM) Biyolojik Varyasyon Çalışma Grubu'nun (BV-WG) belirlediği Biyolojik Varyasyon Verileri Çalışmalarını Raporlama Standardı (STARBIV) rehberine uygun olarak planlandı. 22-38 yaş aralığındaki 21 sağlıklı erkek bireyden dört ardışık hafta boyunca haftada bir kez, sabah 08.00-10.00 saatleri arasında venöz kan örnekleri alındı. Preanalitik varyasyon kaynakları minimize edildi ve serumlar -80°C'de saklandı. Analizler, Roche Cobas e601 cihazında, aynı lot numaralı reaktif ve sarf malzemeleri kullanılarak, elektrokemilüminesans immünölçüm (ECLIA) yöntemiyle, rastgele sırayla ve çift tekrarlı olarak gerçekleştirildi. Bulgular: Erkeklerde AMH için %95 güven aralığı ile birlikte CVI %3.50 (2.93–4.30) ve CVG %34.72 (26.38–50.75) olarak bulundu. Bireysellik indeksi 0,1 olarak hesaplandı. Simetrik ve asimetrik RCV değerleri sırasıyla ±%10.23 ve +10.8/-9.7 olarak saptandı. Arzu edilen APS değerleri impresizyon için
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine within-subject (CVI) and between-subject (CVG) biological variation data for serum Anti-Müllerian Hormone (AMH) in healthy male subjects. These data were subsequently utilized to calculate individuality index (II), reference change values (RCV), and analytical performance specifications (APS). Materials and Methods: This study planned in accordance with the Standard for Reporting Biological Variation Data Studies (STARBIV) guideline determined by the Biological Variation Working Group (BV-WG) of the European Federation of Clinical Chemistry and Laboratory Medicine (EFLM). Venous blood specimens were collected from 21 healthy male subjects aged 22–38 years once weekly for four consecutive weeks between 08:00-10:00 hours. Preanalytical sources of variation were minimized, and sera were stored at -80°C. To ensure analytical precision, analyses were performed on a Roche Cobas e601 analyzer using electrochemiluminescence immunoassay with reagents from a single lot, processed randomly in duplicate. Results: For AMH in males, CVI was 3.50% (95% CI: 2.93–4.30) and CVG was 34.72% (95% CI: 26.38–50.75). The individuality index was 0.1. Symmetric and asymmetric RCVs were ±10.23% and +10.8%/-9.7%, respectively. Desirable analytical performance specifications were imprecision