İbn Hızır'ın el-Gavs li İktibâsi Nefâisi'l-Esrâri'l-Mûdeati fî Düreri'l-Bihâr adlı eserinin cinâyât ve hudûd bölümlerinin tahkiki
A critical edition and analysis of the criminal law and ḥudūd sections in Ibn Ḥażir's al‑Gaws li Iktibāsi Nefāʾis al‑Asrār al‑Mūdaʿātī fī Durar al‑Biḥār
- Tez No: 946736
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH TIRABZON
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 528
Özet
İslam hukuku, birey ve toplum hayatını düzenleyen temel bir unsur olup, davranışların yönlendirilmesinde ve ilişkilerin bütüncül bir yasal çerçeve içerisinde düzenlenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. İslam ümmeti, İslam medeniyetinin bıraktığı en büyük miraslardan biri olan zengin bir ilmî mirasa sahiptir. Bu miras içerisinde fıkhî miras, derin düşünsel tecrübelerin bir ürünü olan sağlam ilmî içtihatları ihtiva etmesi bakımından öne çıkmakta; ümmetin aklını ve hafızasını temsil etmektedir. Bunun en açık göstergesi, İslam uleması tarafından asırlar boyunca kaleme alınmış ve dünyanın dört bir yanındaki kütüphanelerde muhafaza edilmiş olan İslami el yazması eserlerde görülmektedir. Bu bağlamda Hanefî mezhebine ait bu zengin fıkhî mirasın bir kısmının gün yüzüne çıkarılmasına vesile olunması araştırmacı açısından büyük bir bahtiyarlıktır. Bu eser, özellikle dört mezhebin görüşlerine dair geniş çaplı bir inceleme yapılması ve ihtilaflı görüşlerin titizlikle ele alınması bakımından kapsamlı ve dengeli bir bakış açısı sunmaktadır. Bu çalışma kapsamında, çağdaş dönemde yaşanan krizler ve zorluklar karşısında İslam fıkhının sağlam bir referans kaynağı olma özelliği dikkate alınarak, Cinâyât ve Hudûd konularının incelenmesi tercih edilmiştir. Bu iki konu, günümüz olaylarını anlamada ve onlarla şer'î bir perspektiften sağlıklı bir şekilde başa çıkma hususunda büyük bir öneme sahiptir.
Özet (Çeviri)
Islamic law is a fundamental element that regulates both individual and societal life, playing a crucial role in guiding behavior and organizing relationships within a comprehensive legal framework . The Islamic ummah possesses a rich intellectual heritage, which stands as one of the greatest legacies of Islamic civilization. Within this legacy, the juristic (fiqh) tradition is particularly prominent, as it embodies sound scholarly reasoning and profound intellectual experiences. It represents the collective intellect and memory of the ummah. The clearest manifestation of this is found in the Islamic manuscript works that have been authored by Muslim scholars over centuries and preserved in libraries across the world. In this context, contributing to the revival and exposure of even a portion of the rich juristic heritage of the Ḥanafī school is a source of great privilege for any researcher. This work offers a comprehensive and balanced perspective, especially in its thorough examination of the views of the four major madhhabs and its meticulous treatment of contested opinions. Within the scope of this study, the topics of Jināyāt (criminal offenses) and Ḥudūd (prescribed punishments) have been chosen for analysis, in light of the contemporary crises and challenges faced today. Given Islamic jurisprudence's enduring role as a reliable source of reference, these two subjects hold great significance in understanding current events and addressing them effectively from a Sharʿī perspective.