İbn Hüsâm'ın Hâverân-nâme'sinin mütercimi belirsiz bir Türkçe tercümesi (71a-133b sayfaları arası: Metin-inceleme)
  1. Tez No: 946737
  2. Yazar: DOĞUŞ CAN DELİHASAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜCAHİT KAÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Bu tez çalışmasına müellifi bilinmeyen bir“Hz. Ali Cenk-nâmesi”konu edilmiştir. Fars edebiyatında İbn Hüsâm tarafından kaleme alınan Hâverân-nâme, İslamî literatürde Hâver-zemîn olarak bilinen bu cengi ele alan en meşhur metindir. Türk edebiyatında da bu metnin tercümeleri bulunmaktadır. Bizim ele aldığımız metnin de bu eserin tercümesi olduğu görülmektedir. Çalışmamızın birinci bölümünde Türk edebiyatında Hz. Ali'nin nasıl ele alındığına değinildikten sonra Türkçe olarak kaleme alınmış Hz. Ali cenk-nâmeleri hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölümün sonunda, teze konu edilen metnin nüshası hakkında bilgi verilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise bu Haver-nâme tercümesi vezin, kafiye, dil, üslup ve imla özellikleri bakımından incelendikten sonra muhtevası özetlenmiştir. Bölümün sonunda, bu metnin diğer Hâver-nâme tercümeleri ise mukayesesi yapılmıştır. Tezin üçüncü bölümünde de eserin transkripsiyonlu metni sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, an Ali Cenk-nâme whose author is unknown is discussed. Hâverân-nâme, written by Ibn Husâm in Persian literature, is the most famous text dealing with this war, known as Hâver-zemîn in Islamic literature. There are also translations of this text in Turkish literature. It is seen that the text we are discussing is also a translation of this work. In the first part of our study, after mentioning how Ali was handled in Turkish literature, information was given about Ali cenk-nâmes written in Turkish. At the end of this section, information is given about the copy of the text that is the subject of the thesis. In the second part of the thesis, the content of this Haver-nâme translation is summarized after examining it in terms of meter, rhyme, language, style and spelling features. At the end of the chapter, a comparison is made with other Hâver-nâme translations of this text. In the third chapter of the thesis, the transcribed text of the work is presented.