İkinci pilotların atılganlık ve algılanmış stres seviyeleri arasındaki ilişki
Relationship between assertiveness and perceived stress level of first officers
  1. Tez No: 946742
  2. Yazar: ORKUN TALHA DEĞİRMENCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASLI BEYHAN ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sivil Havacılık, Psychology, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Psikolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Atılganlık davranışı, kişinin kendi bakış açısını koruması, kendi inandığı doğruyu karşı tarafın kendini ifade etmesine engel olmadan ifade etmesi olarak tanımlanmaktadır. Stres ise bireyin stresör adı verilen uyarana karşı verilen efektif baş etme mekanizması olarak ifade edilmektedir. Bu araştırma ikinci pilotların atılganlık davranışları ve stres seviyeleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Araştırma için farklı seviyelerde uçuş tecrübelerine sahip toplamda 105 ikinci pilota ulaşılmıştır. Araştırma, iki aşama olarak yürütülmüştür. İlk aşamada anket yoluyla katılımcılardan Algılanmış Stres Ölçeğini doldurmaları istenerek katılımcıların stres puanlarına ulaşılmıştır. Anket sonunda, gönüllü olarak katılmak isteyen pilotlar ile ikinci aşama olarak yarı yapılandırılmış mülakat yöntemiyle görüşmeler gerçekleştirilmiş ve atılganlık davranışlarını etkileyen faktörler derinlemesine incelenmiştir. İlk aşamada elde edilen veriler SPSS programı vasıtasıyla analiz edilmiş olup ikinci aşamada görüşme sonucu elde edilen veriler içerik analizi ile değerlendirilmiştir. Analiz sonucu ortaya çıkan bulgular sayesinde tema ve alt temalar oluşturulmuştur. Ardından, katılımcılar yüksek ve düşük stres puanına sahip katılımcılar olarak iki ayrı grup altında incelenerek aralarındaki frekans kodlarındaki farklılıklar incelenmiştir. Ortaya çıkan sonuçlarda ikinci pilotların sahip olduğu uçuş saatiyle stres seviyeleri arasında negatif, anlamlılığa yaklaşan bir ilişki olduğuna ulaşılmıştır. Ayrıca, iki ayrı gruptaki katılımcılar arasında ikna için somut veri kullanma, uçuş tecrübesi ve deneyim, kaptan pilotun sahip olduğu özellikler gibi temalarda anlamlı farklılıklara ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Assertive behavior is defined as protecting one's own point of view and expressing the truth one believes in without preventing the other people from expressing themselves. Stress is defined as an effective coping mechanism given by the individual against a stimulus called stressor. This research was conducted to reveal the relationship between the assertiveness and stress level of first officers. A total of 105 first officers with different levels of flight experience were reached for the research. The research was conducted in two stages. In the first stage, participants were asked to fill out the Perceived Stress Scale via a survey and the stress scores of the participants were obtained. At the end of the survey, interviews were conducted with first officers who agreed to participate in the second stage using a semi-structured interview method, and the factors influencing assertive behavior were examined in depth. The data obtained in the first stage were analyzed by using the SPSS program and in the second stage, the data obtained as a result of the interviews were evaluated with content analysis. Themes and sub-themes were created thanks to the findings obtained as a result of the analysis. Then, the participants were seperated by two groups as participants with high and low stress scores and the differences in the frequency codes between them were examined. The results showed that there was a negative, almost significant relationship between the flight hours of the first officers and their stress levels. In addition, significant differences were found between the participants in the two groups in themes such as using concrete data for persuasion, flight experience, and the characteristics of the captain pilot.