Dindar kimliğin inşası ve aidiyet krizi: Gençlik üzerine nitel bir araştırma
The construction of religious identity and the crisis of belonging: A qualitative study of youth
- Tez No: 946741
- Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN BANU OKUTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
İçinde yaşadığımız çok kültürlü dünyaya bağlı olarak farklı kimliklerin bir aradalığı, bireylerin mevcut kimliklerinden bütünüyle kopmadan yeni açılımlar oluşturmalarına olanak tanımakta; bu durum ise bireyin dini kimliğini konumlandırışında bir aidiyet krizini beraberinde getirmektedir. Bu çalışmanın amacı, kimlik inşasının içinde bulunulan sosyal ortam ve etkileşimlerden bağımsız olmadığı kabulüyle; imam hatip mezunu ve dindar kimliğe sahip yaşları 22 ila 29 arasında değişen 30 bireyin, mezun olduktan sonra dini kimliklerini nasıl inşa ettiklerini, dini kimlik oluşumunda önemli bir aidiyet sağlayıcı ve cemaat/grup ruhu oluşturucu olarak imam hatip kimliğine yönelik aidiyetlerinin devam edip etmediğini, onların ifade ve yorumları çerçevesinde anlamaya çalışmaktır. Çalışma, yüz yüze ve online mülakatlar aracılığı ile gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler sosyal inşacılık teorisinin yardımıyla analiz edilmiştir. Bu incelemeyle, bireylerin dindar kimliklerini üretirken; eğitim ve kültür alanındaki kimliklerle olan etkileşim ve tecrübeleri çözümlenmiş, bireylerin genelde kimlik ve özelde dindar kimlik edinme süreci farklı zeminlerde konumlanan temel parametrelerle okunmuştur. Sonuç olarak; imam hatip mezunu bireylerin din merkezli olmayan çeşitli lisans kurumlarında eğitim görmeleri ve sosyal hayatlarının da etkisiyle imam hatip ruhunun ve cemaatleşme duygusunun zayıfladığı, imam hatip cemaatine ait olmadan inanmanın baş gösterdiği ve dindar kimliklerinin bir parçası olarak imam hatip kimliğinde yükselen aidiyet krizi ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The coexistence of different identities, due to the multicultural world we live in, allows individuals to create new expansions without completely detaching from their current identities; this situation brings about a crisis of belonging in the individual's positioning of their religious identity. The aim of this study is to examine how 30 individuals aged between 22 and 29 who graduated from Imam Hatip High Schools and identify themselves as religious, constructed their religious identities after graduation, and whether their affiliation to the imam hatip school identity continues, which is an important source of belonging and a creator of community/group spirit in the formation of religious identity, within the framework of their statements and interpretations, assuming that identity construction is not independent of the social environment and interactions. The research was conducted through face-to-face and online interviews, and the data obtained were analyzed using the theoretical framework of social constructionism. With this study, the interactions and experiences of individuals with education and culture while producing their religious identities were analyzed, and the process of individuals' acquisition of identity in general and religious identity in particular was read with basic parameters positioned on different grounds. As a consequence, imam hatip graduates' education in various undergraduate institutions that are not centered on religion and the impact of their social lives have led to a weakening of the imam hatip spirit and sense of community, a state of believing without belonging in imam hatip community, and a growing crisis of belonging in the imam hatip identity as a part of their religious identities.