Sporcularda beyin sisi düzeylerinin incelenmesi
Examining brain fog levels in athletes
- Tez No: 946836
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMZA KAYA BEŞLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Beyin sisi; düşünce süreçlerinde zorlanma, odaklanma güçlüğü, isteksizlik, yorgunluk ve unutkanlık gibi belirtilerle kendini göstermektedir. Kısa sürebileceği gibi kronik hale de gelebilen beyin sisi, bilişsel ve fiziksel fonksiyonlara zarar vermektedir. Bu bağlamda antrenmanlarda ve müsabakalarda sürekli yoğun tempolara maruz kaldıkları için stres, yorgunluk, uykusuzluk ve konsantrasyon kaybı gibi durumları yaşayabilen sporcuların beyin sisine maruz kalmaları olası bir durumdur. Bu bağlamda bu araştırmanın amacı sporcuların beyin sisi düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden betimsel model tercih edilmiştir. Amaca yönelik gönüllülük esasına dayalı olarak kartopu yöntemiyle Türkiye'nin yedi bölgesinde bulunan 542 erkek sporcu, 258 kadın sporcu olmak üzere toplamda 800 sporcuya Atik ve Manav (2023) tarafından geliştirilen“Beyin Sisi Ölçeği”uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmanın bulgularına göre cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, spor yılı ve düzenli zihinsel antrenman yapma değişkenlerine göre istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Bunun aksine branş değişkenine göre beyin sisi düzeylerinde ise istatistiksel olarak anlamlı fark bulunamamıştır. Sonuç olarak bakıldığında cinsiyetin, yaşın, medeni durumun, eğitim durumunun, sporculuk yılının ve düzenli zihinsel antrenman yapıp yapmamanın sporcularda beyin sisi düzeylerine etki ettiği ancak spor branşları arasında ise beyin sisi düzeylerinde herhangi bir fark olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Brain fog manifests through symptoms such as difficulties in thought processes, concentration issues, lack of motivation, fatigue, and forgetfulness. This phenomenon can be transient or become chronic, negatively impacting cognitive and physical functions. Given that athletes are continually exposed to high-intensity training and competitions, it is likely that they experience brain fog due to factors such as stress, fatigue, insomnia, and loss of concentration. In this context, the aim of this study is to investigate the levels of brain fog among athletes. A descriptive model from quantitative research methods was preferred for the study. Utilizing voluntary participation through a snowball sampling method, the“Brain Fog Scale”developed by Atik and Manav (2023) was administered to a total of 800 athletes, comprising 542 male and 258 female participants from all seven regions of Turkey. The data obtained were analyzed using the SPSS software. According to the findings of the research, statistically significant differences were found based on variables such as gender, age, marital status, education level, years of athletic experience, and whether the athletes engaged in regular mental training. In contrast, no statistically significant differences in brain fog levels were detected based on the sport discipline variable. Consequently, it was determined that gender, age, marital status, education level, years of athletic experience, and the practice of regular mental training significantly affect the levels of brain fog among athletes, while no differences were found among various sports disciplines.