Asetik asitle oluşturulmuş deneysel ülseratif kolit modelinde curcumin ve vitamin D'nin ayrı ayrı bağırsak geçirgenliğinde olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin araştırılması
Investigation of possible protective and therapeutic effects of curcumin and vitamin D in individual intestinal permeability in an experimental model of acetic acid induced ulcerative colitis
- Tez No: 682113
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÖZMERDİVENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Amaç: Bu çalışma, Asetik Asitle oluşturulmuş deneysel Ülseratif Kolit modelinde Zonulin ve Tight Junction proteinlerinden Occludin seviyelerine bakılarak, Curcumin ve D vitaminin, Ülseratif Kolit hastalığında bağırsak geçirgenliğine etkisini ve bu etken maddelerin inflamatuvar ve oksidan süreçteki rolünü araştırmak amacı ile planlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; ağırlıkları 250-300 gram olan, 12 haftalık, 48 adet Wistar albino dişi sıçanlardan oluşturulan Kontrol Grubu, Kolit Grubu, 200 mg/kg Curcumin+Kolit (Koruyucu tedavi grubu), 0,4 µg/kg (16 IU/kg) D vitamini+Kolit (Koruyucu tedavi grubu), Kolit+200 mg/kg Curcumin (Post tedavi grubu), Kolit+0,4 µg/kg (16 IU/kg) D vitamini (Post tedavi grubu) olmak üzere 8'er rat içeren 6 grup ile gerçekleştirildi. Değerlerin yorumlanması ve grup değerlerinin çoklu karşılaştırılması, Biyokimyada Dunnett's multiple comparisons testiyle; Histolojide ise Dunn's multiple comparisons testi ile gerçekleştirildi. Bulgular: Kontrol grubunda, kolonik TNF-α, IL-1β, IL-6, INF-γ ve MPO seviyeleri kolit grubuna göre anlamlı şekilde düşük olarak tespit edilirken; kolonik Occludin seviyeleri kolit grubuna göre anlamlı şekilde yüksek olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was planned to investigate the effect of Curcumin and vitamin D on intestinal permeability in ulcerative colitis and the role of these agents in the inflammatory and oxidant process by looking at the levels of Occludin, one of the Zonulin and Tight Junction proteins, in an experimental ulcerative colitis model created with Acetic Acid. Material and Methods: Our study; Created from 48 Wistar albino female rats, 12 weeks old, weighing 250-300 grams; Control Group, Colitis Group, 200 mg/kg Curcumin + Colitis (Preventive treatment group), 0.4 µg/kg (16 IU/kg) Vitamin D + Colitis (Preventive treatment group), Colitis + 200 mg/kg Curcumin (Post treatment group), Colitis + 0.4 µg/kg (16 IU/kg) vitamin D (Post treatment group) was carried out with 6 groups of 8 rats. Interpretation of values and multiple comparison of group values; in Biochemistry with Dunnett's multiple comparisons test; In histology, it was performed with Dunn's multiple comparisons test. Results: In the control group, colonic TNF-alpha, IL-1β, IL-6, INF-gamma and MPO levels were found to be significantly lower than the colitis group; Colonic Occludin levels were found to be significantly higher than the colitis group.