Kuyumculuk ve takı tasarımı sektörü: Emek yoğun iş gücü yerine alternatif üretim teknikleri ve teknolojilerin kullanılması
Jewelry and accessory design industry: The use of alternative production techniques and technologies instead of labor-intensive workforce
- Tez No: 946851
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN GENÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Fine Arts, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Bu çalışma, takı tasarımı ve kuyumculuk sektörünün tarihsel gelişimini, sanayi ve teknolojiyle yaşanan dönüşümleri ve modern üretim tekniklerinin emek yoğun iş gücü üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Kuyumculuk sektörü, geçmişte usta-çırak ilişkisiyle aktarılan bilgi ve becerilerle ilerlerken, modern sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle bu yapının yerini kısmen daha otomasyon odaklı üretim süreçleri almaya başlamıştır. Yeni teknolojiler, CNC makineleri, 3D yazıcılar ve CAD/CAM yazılımları gibi üretim teknikleri, emek yoğun iş gücüne duyulan ihtiyacı azaltmakta ancak tam anlamıyla ortadan kaldırmadığı, yeni iş alanları yarattığına ilişkin bulgular elde edilmiştir. Bu çalışma, takı tasarımı ve kuyumculuğun, binlerce yıllık birikime dayansa da, sektörün modern teknoloji ve sanayi devrimiyle teknolojik gelişmeler ışığında nasıl yeniden şekillendiğini ve bu süreçte emek yoğun iş gücünün nasıl etkilendiğini ortaya koyması bakımından önemlidir. Çalışma sonucunda, teknolojik yeniliklerin kuyumculuk sektöründe verimliliği artırdığı ancak iş gücü üzerindeki etkilerinin karmaşık olduğu gözlemlenmiştir. El işçiliği ve usta-çırak ilişkisinin yerini teknolojik cihazlar almaya başlasa da, geleneksel teknikler ve insan emeği hala önemli bir rol oynamaktadır. Gelecekte, teknolojinin entegrasyonunun daha da artacağı ve emek yoğun iş gücüne olan talebin daha da azalacağı öngörülmektedir. Sektörün, iş gücünü yeni teknolojilere uyumlu hale getirecek eğitim ve gelişim programlarına yatırım yapması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the historical development of the jewelry design and manufacturing industry, the transformations experienced through industrialization and technology, and the impact of modern production techniques on labor-intensive workforces. As the research methodology, the study involves a review of reports related to the sector from private companies, associations, unions, public institutions and organizations, as well as local and national newspapers, magazines, and relevant local and international books, articles, and research studies. The jewelry industry, traditionally advancing through knowledge and skills passed down via master-apprentice relationships, has begun to partially adopt more automation-oriented production processes with the development of modern industry and technology. New technologies such as CNC machines, 3D printers, and CAD/CAM software have reduced the need for labor-intensive workforces, though findings suggest they have not entirely eliminated this need and have, in some cases, created new job opportunities. This study is significant in that it reveals how the jewelry design and manufacturing sector, despite its millennia-old heritage, has been reshaped by technological developments brought by the modern industrial revolution, and how labor-intensive workforces have been affected during this process. The study concludes that technological innovations have increased efficiency in the jewelry sector, but their impact on the workforce is complex. While technological devices are replacing traditional handcrafting and the master-apprentice system, traditional techniques and human labor still play an important role. It is predicted that the integration of technology will increase further in the future, leading to a decline in the demand for labor-intensive workforces. The sector is encouraged to invest in education and training programs that will enable the workforce to adapt to new technologies.