Investigating pre-service English language teachers' identity construction: A narrative inquiry in the Turkish context
Hizmet öncesi İngilizce öğretmeni adaylarının kimlik inşasının incelenmesi: Türkiye bağlamında anlatı araştırması
- Tez No: 946852
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH CENDEL KARAMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 568
Özet
Bu doktora tezi, Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde öğretmenlik eğitimlerinin son yılında olan hizmet öncesi İngilizce öğretmenlerinin mesleki kimliklerini nasıl inşa ettiklerini incelemektedir. Çalışma, üç örtüşen alanı mercek altına almaktadır: İngiliz Dili Eğitimi (ELT) programındaki akademik katılımları, öğretmenlik uygulamasındaki sorumlulukları ve iş gücüne katılma hazırlıkları. Tüm bu alanlar, öğretmen adaylarının kişisel ve sosyo-kültürel bağlamlarıyla iç içe geçmiştir. Kimliğin karmaşık ve bağlama özgü doğasını ele alabilmek için araştırmada üçüncü kuşak Etkinlik Kuramı (Engeström, 2001) kullanılmıştır. Bu kuramsal çerçeve, kimliğin kişisel geçmiş, kurumsal eğitim yapıları ve mesleki hedefler gibi birden çok etkinlik sisteminin etkileşimi yoluyla nasıl şekillendiğini analiz etmeye olanak tanımaktadır. Çalışma, nitel bir anlatı araştırması yaklaşımı benimseyerek yarı yapılandırılmış görüşmeler, öğretmenlik uygulaması sırasındaki sınıf gözlemleri, uygulama seminerlerinden alınan saha notları ve belge analizinden elde edilen verileri kapsamaktadır. Katılımcıların motivasyonları ve kariyer beklentilerini anlamak amacıyla Ölçü'nün (2014) anketinin uyarlanmış bir versiyonu da kullanılmıştır. Veriler, Riessman'ın (2008) anlatı çözümlemesi modeline dayalı olarak tematik, yapısal ve diyalojik analiz teknikleriyle incelenmiştir. Dokuz katılımcının anlatılarına dayanan bulgular, kimlik gelişiminin duygusal yükler, kurumsal çelişkiler, bireysel etkenlik ve sosyal etkileşimler gibi etmenlerden etkilendiğini ortaya koymaktadır. Özellikle COVID-19 pandemisinin yarattığı öğrenme kaybı gibi belirsizlikler bu süreci daha da karmaşık hâle getirmiştir. Katılımcılar, öğrenci, yeni başlayan öğretmen ve gelişmekte olan profesyonel rolleri arasında gidip gelerek kimlik çatışmaları yaşamışlardır. Bu çalışma, hizmet öncesi öğretmen eğitiminde kimlik inşasına ilişkin bağlama özgü bir bakış sunarak Yabancı Dil Öğretmeni Kimliği araştırmalarına katkı sağlamaktadır. ELT programlarında kimlik odaklı pedagojik yaklaşımların entegrasyonunu savunmakta ve sürdürülebilir kimlik gelişimini desteklemek isteyen öğretmen eğiticileri ile politika yapıcılar için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation explores how pre-service English language teachers construct their professional identities during the final year of their teacher education at a state university in Türkiye. The study examines three overlapping domains: their academic engagement in the English Language Teaching (ELT) program, their teaching practice responsibilities, and their preparation for entering the workforce, all of which are situated within broader personal and socio-cultural contexts. To address the complexity and situated nature of identity, the study employs a third-generation Activity Theory framework (Engeström, 2001), which allows for an analysis of how identity is formed through the interaction of multiple activity systems, including personal background, institutional education structures, and career-oriented goals. Utilizing a qualitative narrative inquiry approach, the research draws on semi-structured interviews, classroom observations, field notes from practice seminars, and document analysis. An adapted version of Ölçü's (2014) questionnaire was also used to understand participants' motivations and career perspectives. Data were analyzed using Riessman's (2008) narrative analysis, incorporating thematic,structural, and dialogic techniques. The findings, based on narratives of nine participants, indicate that identity development is shaped by emotional demands, institutional contradictions, individual agency, and social dynamics, especially amid the disruptions brought on by the COVID-19 pandemic. Participants navigated conflicting roles as students, novice teachers, and professionals-in-transition. The study contributes to language teacher identity (LTI) research by offering a contextualized view of identity construction in pre-service language teacher education. It advocates for identity-oriented pedagogical practices in ELT programs and provides insights for teacher educators and policy-makers aiming to foster sustainable identity development.