Predicting RT-PCR test outcomes with machine learning: Guided autoencoder-based imputation and clinical utility assessment
Makine öğrenmesi ile RT-PCR test sonuçlarının tahmini: yönlendirilmiş otokodlayıcı tabanlı tamamlama ve klinik fayda değerlendirmesi
  1. Tez No: 946855
  2. Yazar: THİERRY MUGENZİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CAHİT PERKGÖZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Günümüzde makine öğrenmesi (ML), ilaç geliştirme, hastalık teşhis ve tahmini, tıbbi görüntü analizi ve salgın tahmini gibi çeşitli amaçlarla sağlık sektöründe yaygın olarak kullanılmaktadır. 2019 yılında ortaya çıkışından bu yana COVID-19 pandemisi, küresel sağlık açısından ciddi zorluklar yaratmıştır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre, COVID-19 nedeniyle 6,9 milyondan fazla kişi hayatını kaybetmiş, dünya genelinde 767 milyondan fazla doğrulanmış vaka rapor edilmiştir. Ayrıca, 12 Mayıs - 8 Haziran 2025 tarihleri arasında dünya genelinde 936 ölüm ve 359.000'den fazla yeni vaka bildirilmiştir. Bu tez üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, klinik verileri kullanarak bir hastanın aktif COVID-19 enfeksiyonuna sahip olma olasılığını tahmin eden ve tedavi için en uygun sağlık kuruluşunu öneren makine öğrenmesi tabanlı modeller geliştirilmiş ve değerlendirilmiştir. Veri setinde eksik veriler bulunduğundan, ikinci bölümde çeşitli tamamlama (imputation) teknikleri uygulanmıştır. Üçüncü bölümde ise, yüksek boyutlu veri kümelerinde eksik verilerin tamamlanması için Gürültü Farkındalıklı Maskelenmiş Kayıp Fonksiyonuna sahip bir Otokodlayıcı tabanlı model önerilmektedir. Önerilen yaklaşım, yapılandırılmış gürültü ve yönlendirilmiş bir kayıp fonksiyonunu birleştirerek tamamlama doğruluğunu ve kararlılığını artırmakta, aynı zamanda orijinal veri ilişkilerini korumaktadır. Bu katkılar bir bütün olarak, sağlık alanında öngörü modellerini ve sağlam veri tamamlama süreçlerini geliştirmeyi, güncel ve gelecekteki halk sağlığı zorlukları için daha güvenilir yapay zekâ destekli karar verme mekanizmalarını desteklemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, machine learning (ML) is widely used in the healthcare industry for various purposes, including drug development, disease diagnosis and prediction, medical imaging analysis, and outbreak forecasting. Since its emergence in 2019, the COVID-19 pandemic has posed serious challenges to global health. The World Health Organization (WHO) reports that more than 6.9 million people have died from COVID-19, and there have been over 767 million confirmed cases worldwide. Additionally, 936 fatalities and more than 359,000 new cases were reported globally between May 12 and June 8, 2025. These figures underscore the burden on healthcare systems, especially in underdeveloped countries with limited funding. This thesis is organized into three main sections. In the first section, machine learning-based models were developed and evaluated using clinical data to predict the likelihood of active COVID-19 infection and recommend the optimal medical facility for treatment. Since the dataset contains missing data, several imputation techniques are employed. The second section of this study assesses multicollinearity and its impact on the effectiveness of imputation methods, ensuring the reliability of these predictive models. In the third section, an autoencoder-based model with noise-aware masked loss for imputing missing data in high-dimensional datasets is proposed. The proposed approach combines structured noise and a guided loss function to improve imputation accuracy and stability while preserving original data relationships. Collectively, these contributions aim to enhance predictive modeling and robust data completion in healthcare, supporting more trustworthy AI-driven decision-making for current and future public health challenges.